Dolar, Trump’ın teşvik tasarısını imzalaması ile düşüş yaşadı

Dolar, Trump’ın teşvik tasarısını imzalaması ile düşüş yaşadı

Dolar, Trump’ın teşvik tasarısını imzalaması ile düşüş yaşadı

Investing.com – Başkan Donald Trump, Noel tatili öncesinde yönetimi tarafından daha önce onaylanmış bir dizi harcama teklifiyle ilgili tuhaf bir müdahalenin ardından nihayet hükümetin harcama paketi ile koronavirüs teşvik paketini imzaladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 düşüşle 89,953’e gerileyerek Aralık başında paylaştığı iki buçuk yılın düşük seviyesine yalnızca %0,3 kala seyretti.

Tatilden dolayı zayıf ticaretin olduğu piyasada tasarının imzalanması, belirsizlik kaynaklarından birini ortadan kaldırarak insanlar 2021’de küresel bir toparlanma için pozisyon alırken daha riskli varlıkları benimsemeye teşvik ediyor.

Nordea analistleri haftalık bir araştırma yazısında Covid-19 karşıtı aşıların dağıtılmasından özellikle fayda sağlayacak şekilde konumlanan dövizler olarak Brezilya , Meksika pesosu ve Güney Afrika altını çizdi ve “rahat finans koşulları, pozitif aşı haberleri ile küresel ticari büyümedeki büyük bir toparlanma beklentileri, gelişmekte olan piyasa dövizleri için (EM FX) yumuşak bir çevre yaratıyor” dedi.

Risk hissiyatını destekleyen diğer gelişme, AB ile İngiltere arasındaki yeni yılda ticari düzenlemelerine ilişkin anlaşma oldu. Bu anlaşma, (her ne kadar son Covid-19 korkusu nedeniyle Manş Tüneli’nin Noel öncesinde kapatılması da ticaretin aksamasında bir o kadar etkili olsa da) 1 Ocak’tan itibaren sınırdaki kaos tehdidini önlemiş görünüyor.

Bununla birlikte sterlin, ilk başta yaşanan artışın ardından sakinleşme işareti gösteriyor. Dolar karşısında 1,3551 dolarda sakin olurken Euro karşısında %0,3 kayıp vererek 1,1071’e geriledi. Hafta sonu yeni düzenlemelerin detaylarına ilişkin, İngiltere’nin finansal hizmet sektörüne verilen tek piyasaya giriş düzeyi de dahil – ki İngiltere ekonomisi için hayati öneme sahip – pek çok önemli soru cevapsız kaldı.

Euro %0,3 artışla 1,2237 dolardan işlem görerek en çok kazanan oldu. Ayrıca İsviçre frangı karşısında da %0,5 artışla altı ayın yüksek seviyesi olan 1,0885’e yükseldi (korkuda genel bir düşüş olduğuna işaret eden bir başka nokta). Avrupa’da eurodan güçlü olan tek döviz, Polonya zlotisi oldu. Aşırı değerlenmesi karşısında merkez bankasının döviz piyasalarına müdahale ettiği bir haftanın ardından artış trendini sürdürdü.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir