Dolar/TL ve Euro/TL’deki düşüş hızlandı

Dolar/TL ve Euro/TL’deki düşüş hızlandı

Dolar/TL ve Euro/TL’deki düşüş hızlandı

Investing.com – Piyasalarda merakla beklenen . Demokratların önde olduğu sayımda Trump destekçilerinin kongreyi basmasıyla can kayıpları yaşandı. Alınan güvenlik önlemlerinin ardından yapılan sayımda Biden resmen başkan olurken demokratlar hem senato hem de mecliste öne geçti.

Piyasaların mavi dalga olarak gördüğü bu durum risk iştahını da giderek artırdı. Yeni yönetimin genişleyici maliye politikaların önünü açarak büyümeyi destekleyeceği beklentisiyle hisseler yükselirken ise zayıf seyrini sürdürüyor.

Dünya piyasalarındaki yükselişe paralel gelişen ülke piyasalarında da ralli var ve gelişen ülke paraları bu hafta da dolar karşısında yükseliyor. Haftalık bazda ise TL %2,60 kazançla en çok primlenen para birimleri arasında yer alıyor.

Haftaya 7,44 seviyesinde başlayan düşüş bugün 7,24 seviyesine kadar sürdü ve bu seviye 21 Ağustos sonrası en düşük seviye oldu. Günlük bazda %1,50’ye yakın düşüş yaşayan ise 8,8870 ile 11 Kasım sonrası dip seviyeyi test etti. Hazine Bakanının istifası ve TCMB Başkan değişimi sonrası 8,8870 seviyesini gören euro kuru bu hafta %2,75 düşüş yaşadı.

Günün devamında ABD seansındaki hareketlenme ile pozitif seyrin devam etmesi beklenirken yurt içinden ise TCMB haftalık para ve banka istatistikleri açıklanacak. Merkezin rezervleri, yabancı yatırımcı girişi ve döviz mevduatlarında son haftada yaşanan değişim takip edilecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir