Dolar/TL ve Euro/TL gün içi kazançlarını sildi

Dolar/TL ve Euro/TL gün içi kazançlarını sildi

Dolar/TL ve Euro/TL gün içi kazançlarını sildi

Investing.com –  6 Kasım’da 8,50 seviyesini aşarak tarihi zirveye çıkan kuru, sorasındaki isim ve politika değişikliğiyle önce 7,50’ye ardından da kademeli olarak 6,90 seviyesi altına kadar geriledi. Kasım’daki zirve seviyeden %20’ye yakın düşüş yaşayan kur, geçen hafta %6 yükseldi. Kurda yaşanan yükselişte tahvil faizlerindeki artış etkili oldu. Geçen haftaki oynaklık sonrası faizler %1,40’lı seviyelerde görece sakin seyrederken kur da haftaya %3’e yakın düşüşle başladı ve 7,22’ye geriledi. Gün içinde görülen bu seviyeye karşın kapanış 7,27 seviyesinde oldu ve sonraki günlerde de kurda 7,40 üzeri hareket devam etti. Bugün gün içinde 7,50 seviyesine yükselen dolar kuru, son saatlerde yönünü aşağı çevirdi ve günlük bazda %0,35 düşüşle 7,43’ün altına geriledi.

Geçen haftaki yüksek oynaklıkla sene başındaki kayıplarını silen dolar kuru Mart ayının ilk işlem haftasında ise %1’in altında sınırlı bir yükseliş yalıyor.

Tahvil faizlerindeki artış ile gelişen ülke paralarında son haftada düşüşler hızlanırken TL de son hafta en çok düşenler arasında yer aldı. Bu hafta dolar kurunda düşüşler sınırlı kalırken 7,50’ye doğru ataklar ise ön plana çıkmış durumda. Haftalık kapanışlarda 7,50 seviyesi yeni eşik olarak önemli görülüyor.

Hafta içinde 9,0 üzeri ataklar gösteren kuru bugün de 9,05’e yükselmesinin ardından düşüşe geçti ve 8,94’e geriledi. Haftalık bazda %0,50 negatif bölgede olan euro kuru sene başı itibarıyla da %2’ye yakın düşüşte.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir