Dolar/TL tahvil faizindeki hareketlilikle son 2,5 ayın zirvesine yükseldi

Dolar/TL tahvil faizindeki hareketlilikle son 2,5 ayın zirvesine yükseldi

Dolar/TL tahvil faizindeki hareketlilikle son 2,5 ayın zirvesine yükseldi

Investing.com – Geçen haftaki yükselişin ardından bu haftaya düşüşle başlayan kuru, hafta başında %2 geriledi ve 7,22’ye indi, ancak gün içindeki düşüş haftanın devamında devam edemedi.   tahvil faizlerindeki hareketliliğin bu hafta da devam etmesiyle gelişen ülke para birimleri bu hafta da değer kaybetti.

Dün gün içinde 7,41 seviyesine gerileyen dolar kuru, ardından 7,58’e yükseldi ve 25 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Fed Başkanı Powell, piyasalarda artan enflasyon beklentilerine karşın kalıcı bir yükseliş beklemediklerini bu nedenle de para politikasında sıkılaşmaya gitmekte de aceleci davranmayacaklarını belirtti. Pandemi ile bozulan istihdam piyasasının politika sürecinde ana aktör olduğunun tekrar altını çizen Powell, bu yıl içinde tam istihdama dönüşün çok zor olduğunu belirtti. Powell, olabildiğince güvercin mesajlar verdi, ancak piyasalar bu defa Powell’ı dinlemedi ve enflasyonda yükselişi fiyatlamaya devam etti. Dün tahvil faizlerindeki yükselişle de son 3 ayın zirvesine çıktı. Dolar küresel piyasalarda değer kazandı ve 1,20’nin altın geriledi. Parite bugün de 1,1915’ gerileyerek 27 Kasım sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Dolardaki yükselişle dün 7,58 üzerine çıkan dolar kuru bugün 7,52’den işlem görüyor. Geçen haftaki hızlı yükselişiyle sene başı kayıplarını silen kur, bu haftaki yükselişiyle de yıllık bazda %1 primlendi. kuru ise 9,07’ye yükselmesinin ardından 9,0 seviyesi altında işlem görüyor. Kur yıllık bazda %2’ye ’akın düşüşte.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir