Dolar/TL merkez bankasının kararlılık mesajı ile düşüşünü hızlandırdı

Dolar/TL merkez bankasının kararlılık mesajı ile düşüşünü hızlandırdı

Dolar/TL merkez bankasının kararlılık mesajı ile düşüşünü hızlandırdı

Investing.com – Hafta başında 7,5440’a yükselerek 28 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gören kurdaki bu atak sınırlı ve kısa süreli oldu. Gün içinde tekrar 7,47’ye gerileyen kur, haftanın devamında ise küresel risk iştahındaki artış ve dolardaki gevşeme ile 7,39’a geriledi. Bugün toplantısı öncesi 7,40 seviyesinde işlem gören kur, karar sonrası ilk tepki olarak 7,42’ye çıkmasının ardından düşüşüne devam etti ve son saatte %1’e yakın kayıpla 7,35’e indi.

Doların küresel piyasalarda gerilemesi ve gelişen ülke paralarındaki yükselişe paralel gerileyen kur, bugün ise ’nin açıklamaları ile düşüşünü hızlandırdı. Merkez, bu toplantıda faizi sabit tuttu, Enflasyon görünümündeki olumsuzluğun devam ettiğini, ancak talep ve maliyet unsurlarının enflasyonu kademeli olarak zayıflatacağını belirten merkez bankası, fiyat istikrarı sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceğinin altını çizerken gerekmesi durumunda ise ilave parasal sıkılaşmaya yapılacağını da belirtti. Merkezin bu şahin ve kararlı tavrı piyasalarda TL pozitif etki sağladı ve 7,35’e 8,9270’e geriledi.

Gelişen ülke paralarının dolara karşı değer kazandığı işlem gününde TL, merkezin kararlılık mesajı ile bugün en çok primlenen gelişen ülke parası oldu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir