Dolar/TL kurunda 8,0 seviyesi üzeri denemeler devam ediyor

Dolar/TL kurunda 8,0 seviyesi üzeri denemeler devam ediyor

Dolar/TL kurunda 8,0 seviyesi üzeri denemeler devam ediyor

Investing.com –  Enflasyondaki yükseliş ve kurun da Şubat seviyelerine göre yükselmesiyle bu ayki PPK toplantısından 100 bp faiz artışı bekleniyordu, ve kuru haftayı 7,20 seviyesinde tamamladı. Cuma gecesi ardından Asya seansında 8,48’e yükselen kur, yurt içi seansta da 8,0 seviyesi üzerinde işlem gördü. İlk tepkinin ardından 7,70’e doğru gerileme yaşansa da kur, son günlerde 7,90 üzerinde tutunuyor ve gün içinde de 8,0 üzeri denemeler yapıyor.

Ağbal dönemindeki ve metinde kredi büyümesine dikkat çekilirken kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artışın talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapıldı. Bu riskler nedeniyle önden yüklemeli olarak yapılan faiz artışıyla da sıkı para politikasının devam edeceği belirtildi.

Ağbal’ın görevden alınmasının ardından yeni başkan Kavcıoğlu, bu bir haftalık süreçte bankalarla görüştü ve yaptığı yazılı açıklamada da enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Takvimden önce bir toplantı olmayacağının da altı çizildi.

Kur tarafında hafta başındaki sert hareket sonrası 7,90’lı seviyelerde bir dengelenme yaşanıyor ve doların küresel piyasalarda da değerlenmesiyle geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Yurt içinde para politikasına dair belirsizlikler, küresel tarafta da dolardaki güçlenme nedeniyle fiyat, Kasım ayı sonrası en yüksek seviyelerde işlem görüyor.

Bugün seans içinde kur 8,0233’e yükselmesinin ardından son dakikalarda 7,98’den işlem görüyor. de 9,4555’e yükselmesinin ardından 9,41’den işlem görüyor. Haftalık kapanış seviyesi olarak dolar kurunda 7,87 önemli görülüyor ve bu direnç üzeri alımların da artacağı bölge olarak takip ediliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir