Dolar/TL kurunda 7,40 üzeri hareketler devam ediyor

Dolar/TL kurunda 7,40 üzeri hareketler devam ediyor

Dolar/TL kurunda 7,40 üzeri hareketler devam ediyor

Investing.com –  ABD’de %1,60’a yükselmesi ile geçen hafta para piyasalarında da oynaklık arttı ve gelişen ülke paralarının tamamı dolar karşısında değer kaybetti. Türk Lirası da geçen hafta dolar karşısında %6 kadar düşüş yaşadı ve kuru 7,49 seviyesine yükselerek 18 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi görürken sene başından itibaren kayıplarını da silmiş oldu.

Geçen haftaki sert oynaklığın ardından yeni haftanın ilk işlem gününde %3’e yakın düşen kur günü 7,27 seviyesinde tamamladı. Dün ise gün içinde yükseliş yaşayan kur günü 7,34’ten kapattı. Bugün gün içinde 7,33-7,35 aralığında işlem gören kur, ABD seansının açılması ile yükselişini hızlandırdı ve 7,4175’e çıktı.

Geçen haftaki oynaklığın ardından %1,40 seviyesine gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün %1,46 seviyesine yükseldi. Tahvillerdeki yükseliş ile de bugün 91,0 üzerinde alıcılı işlem görüyor. Bugün gelişen ülke paralarından dolar karşısında en çok düşüş TL, peso, baht tarafında yaşanıyor. Küresel petrol fiyatlarının da yükselmesi gelişen ülke paralarındaki baskıyı artırıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir