Dolar/TL kuru yarın gerçekleşecek PPK toplantısı öncesi 7,44’ten işlem görüyor

Dolar/TL kuru yarın gerçekleşecek PPK toplantısı öncesi 7,44’ten işlem görüyor

Dolar/TL kuru yarın gerçekleşecek PPK toplantısı öncesi 7,44’ten işlem görüyor

Investing.com – Haftaya yükselişle başlayan gelişen ülke piyasalarındaki yükseliş devam ederken dolardaki gerileme ile para birimleri bugün de pozitif fiyatlanıyor.

, dün senatoda yaptığı konuşmasında doların güçlenmesi için özellikle bir çaba sarf etmeyeceklerini ve en doğru fiyatı piyasaların belirlediğini açıkladı. Beklentiler kadar şahin olmayan dolar açıklamasının ardından bugün 90,27’ye kadar geriledi. Ancak ABD seansında gün içi kayıplarını silen endeks 90,50 üzerinde pozitif bölgeye geçti. Dolar, hafta başına göre zayıf ve gelişen ülke paralarında ise dolardaki kayıpla yaşanan yükseliş bugün de devam ediyor. Bugün günlük bazda , ve başta olmak üzere kurlarda düşüş var.

TL tarafındaki bugünkü fiyatlamaya baktığımızda;

gün içinde 7,47 seviyesinden 7,43’e gerilemesinin ardından son saatte 7,44’ten satıcılı işlem görüyor. Küresel taraftan destek alan TL’nin yarınki toplantısı ile haftalık fiyatlamasının dengelenmesi bekleniyor.

Naci Ağbal’ın başkan olması ile faiz artışına giden ’nin yarınki PPK toplantısında %17 olan faizde değişikliğe gitmesi beklenmiyor, ancak sürpriz bir faiz artırımı durumunda kurda 7,40 altına doğru düşüşler görülebilir. Küresel tarafta artan risk iştahı, yurt içinde ise sıkı para politikası ile kurdaki düşüş yönlü fiyatlamanın 7,42-7,30 aralığında bir süre dengede kalması bekleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir