Dolar/TL kuru 7,30’lu seviyeleri aşağı yönlü zorluyor

Dolar/TL kuru 7,30’lu seviyeleri aşağı yönlü zorluyor

Dolar/TL kuru 7,30’lu seviyeleri aşağı yönlü zorluyor

Investing.com – 2020’de %20 üzerinde yükselen kuru, 2021’e düşüşle başladı. Kasım ayındaki rekor sonrası başlayan düşüş yeni yılın ilk işlem haftasında da devam ediyor. Kur bu hafta %1,5’a yakın düşüşle 7,33 desteğini zorluyor.

ve artışa karşın hem merkezin hem de hazinenin bu yıl sıkı duruş sergileyeceği beklentisi TL varlıkları destekliyor. Küresel piyasalarda da dolardaki zayıflıkla risk iştahının yüksek olmasını da arkasına alan TL varlıklar haftalık bazda yükselişini 4. Haftada da sürdürüyor.

Hafta ortasında dolar kuru 7,33 seviyesine gerileyerek günlük bazda %0,75 düşüş yaşıyor. TL, bugün gelişen ülke paralarından rublenin ardından en iyi performansı gösteren para birimi olarak öne çıkıyor. Sadece kur tarafında değil, borsa, tahvil ve CDS tarafındaki seyir de TL pozitif ilerliyor.

kısmındaki çok sınırlı artışa karşın 300 bp tabanına yakın olması, tahvil  faizinin %13,35’e gerilemesi ve endeksinin 1.509 puan ile rekor tazelemesi TL’nin dip seviyeden toparlanmasını destekleyen fiyatlamalar.

Teknik seviye olarak kurda 7,33 son haftaki hareketler nedeniyle destek olarak izleniyor ve bu desteğin kırılması durumunda ise 7’10’u seviyelere doğru satışların sürmesi beklenirken aylık bazda 7,0 seviyesi ise önemli eşik olarak takip ediliyor. Bu hafta birçok yatırım kuruluşu kurda 7,0 tabanına doğru düşüş beklediklerini açıkladılar. Ancak istikrarlı bir fiyatlama içinse politikalara bağlılığın altı çizildi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir