Dolar/TL haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL haftaya nasıl başladı?

Investing.com –  6 Ocak’ta 2,5 yılın en düşük seviyesini test eden , ABD’de enflasyonun yükseleceği ve gelecek teşviklerle de büyümenin sağlanacağı beklentisinin faizlerini yükseltmesi ile kademeli olarak 90,50 seviyesi üzerine çıktı. Geçen haftayı yükselişle kapatan endeks, yeni haftaya da yükselişle başladı ve Avrupa seansında 90,88 seviyesine çıkarak 21 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Geçen hafta başında dolar karşısında gerileyen gelişen ülke paraları, haftanın devamında ise daha sınırlı kayıp verdi. Yeni haftada ise en çok düşüş yaşayanlar TL, ruble, peso ve olurken gelişmiş ülke paraları da bugün kısmi düşüş yaşıyor.

Geçen hafta başında 7,53 seviyesine çıkan ardından haftanın devamında 7,35’e gerileyen   kuru, Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sonrası haftayı 7,47’den kapattı. Faize karşı olduğunu bir kez daha açıklayan Erdoğan, 2021’de sıkı maliye politikası izleneceğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ise, bugün 2021’de ve enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikalarının devam edeceğini belirtti.

Perşembe günü yapılacak yılın ilk toplantısında merkezin %17 olan faiz oranında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ayrıca para politikasının maliye politikası ile uyumlu olarak ilerleyerek enflasyonla mücadelede kararlılık mesajı verilmesi bekleniyor.

Dolar kuru bugün günün ilk yarısında %1 yükselişle 7,5440’ı görmesinin ardından 7,51 seviyesinden işlem görürken kuru da 9,11 seviyesini görmesinin ardından 9,07’den işlem görüyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir