Dolar/TL haftaya 8’in üzerinde başlangıç yaptı: Kabine toplantısı ve yurt içi varlıklara yönelik iştah izlenecek

Dolar/TL haftaya 8’in üzerinde başlangıç yaptı: Kabine toplantısı ve yurt içi varlıklara yönelik iştah izlenecek

Dolar/TL haftaya 8’in üzerinde başlangıç yaptı: Kabine toplantısı ve yurt içi varlıklara yönelik iştah izlenecek

İSTANBUL, 29 Mart (Reuters) – Geçen haftanın sonunda tekrar 8 seviyesini aşan haftaya yatay bir başlangıç yaparken, bugün yapılacak kabine toplantısı, yurtiçi varlıklara olan iştah ve küresel piyasalarda değerlenme eğilimde olan doların seyri izleniyor.

Yabancı yatırımcılar, TCMB’nin başkan değişimiyle zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibiliteye zarar gelmesinin ardından TL varlıklardaki paylarını sert azalttılar.

Bankacılar yabancı yatırımcıların piyasadan çıkışının yarattığı döviz talebinin yurtiçi tasarruf sahiplerinden gelen döviz arzıyla bir miktar karşılandığını ifade etmişlerdi.

Geçen hafta %10’a yakın değer kaybeden TL varlıkların yurtiçi ve yurtdışı fiyatlamalarında görülen oynaklık azalırken, yabancı yatırımcıların iştahı açısından izlenmeye devam ediyor.

Daha önce olağanüstü bir Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısıyla faizlerin indirileceği endişelerini hafifleten TCMB’nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün Bloomberg ajansında yer alan açıklamasına göre Nisan ayı veya sonrasında “hemen faiz indirileceği önyargısını” doğru bulmadığını ifade etti. izlenecek gelişmeler arasında saat 1530’da başlayacak olan kabine toplantısı bulunuyor. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamada bulunması bekleniyor.

Deniz Yatırım stratejisti Orkun Gödek, bu sabah yayımladığı raporda “Kur cephesindeki fiyatlamalarda öne çıkan en önemli detay lokallerin uzun bir aranın ardından gerçekleştirdiği yüklü döviz satışları olurken, söz konusu eğilimin yurt dışına çıkmaya çalışan yabancı yatırımcıların fonlanmasına imkan tanıdığı ve parite seviyeleri üzerindeki yukarı yönlü baskısı hafiflettiğini söylemek mümkün. Öte yandan varlık gruplarının geneli için denge arayışı sürecinin henüz tamamlanmadığını ve biraz daha zamana ihtiyaç duyduğumuzu düşünmeye devam ediyoruz” dedi.

Bir portföy yöneticisi de borsada ağırlığı yüksek olan yabancı yatırımcının payının geçen hafta %44’ün altına gerilediğini belirterek hisse değerlemeleri üzerinde etkili olan ve geçen gafta sert yükselen yurtiçi tahvil faizlerinin izlendiğini ifade etti.

TCMB başkan değişimine ilk tepki olarak 7.2’den 8.4850’ye kadar yükseldikten sonra tekrar 8’in altına gerileyen dolar/TL, geçen hafta boyunca kademeli olarak yükselerek haftayı 8.0775’ten kapattı.

Dolar/TL bu sabah saat 09.00’da 8.0880 seviyesindeydi. Aynı saatte 9.4885/9.5515 seviyesinde, sepet bazında TL 8.7753/8.7786 seviyesinde.

Yurtdışı piyasalara bakıldığında ise son ayların zirvelerine yükselen dolardaki değer artışı dikkat çekti.

Dolar haftaya artışla ve hem yen hem de euro karışında yeni zirveye yakın seyrederek başladı. Koronavirüs aşılama çalışmalarının ABD’de Avrupa’ya kıyasla daha hızlı ilerlemesi ve ABD’nin ekonomisinin gücü yatırımcıları dolara çekiyor.

%0.8 yükselerek 92.773 seviyesini gördü. Euro 1.1788 dolar ile geçen hafta gördüğü dört buçuk ayın en düşük seviyesi olan 1.1762’ye yakın seyrederken 200 günlük ortalaması olan 1.1866’nın oldukça altında işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir