Dolar/TL günlük %2’yi aşan yükselişle 7,70’e yaklaştı

Dolar/TL günlük %2’yi aşan yükselişle 7,70’e yaklaştı

Dolar/TL günlük %2’yi aşan yükselişle 7,70’e yaklaştı

Investing.com –  Hafta sonu Senato’dan geçen ile haftaya olumlu başlayan küresel borsalar, günün devamında %1,60 üzerine çıkması ile kazançlarını geri verdi. Endekslerde düşüş yaşanırken ’ndeki yükselişle para birimlerinde de dolar etkisi artıyor.

Dolar göstergesi bugün 92,30 seviyesini aşması ile gelişen ülke paralarında da kayıplar hızlandı. Özellikle , peso, ringit ve wone %1 üzerinde düşüş yalarken Türk lirası ise %2 üzeri kayıpla günlük bazda en çok düşen gelişen ülke parası oldu.

TL, Şubat ayının son haftasında dolar karşısında %6 değer kaybı yaşamasının ardından Mart ayı başında %3’e yakın toparlama gösterdi, ancak kısa süreli bu toparlanma sonrası dolardaki atakla kayıp devam etti. Bugün %2,3 yükselen kurunun ayki yükselişi %3,5’i aştı.

Şubat ayı ortasında 6,90 altına inerek son 7 ayın en düşük seviyesini gören kur, son haftadaki yükselişle beraber yıl başı kayıplarını da sildi. Bu haftaki yükselişle beraber yıl başı getirisi %3 oldu.

Geçen haftayı 7,53 seviyesinde kapatan kur bugün önce 7,66’ya yükseldi, ardından son saatte 7,70’e yaklaşarak 21 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gördü. ise bugün %1,5 üzerindeki yükselişle 9,13’e çıktı ve 1 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Kurdaki volatilite ile tarafında da yükseliş yaşanıyor. Risk primi bugün 340 bp seviyesine çıkarak Ocak ayı sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir