Dolar/TL dünkü sert düşüşün ardından bugün 7,30 üzerinde işlem görüyor

Dolar/TL dünkü sert düşüşün ardından bugün 7,30 üzerinde işlem görüyor

Dolar/TL dünkü sert düşüşün ardından bugün 7,30 üzerinde işlem görüyor

Investing.com – ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentisi ile tahvil faizlerinde yaşanan yükselişle de geçen hafta yükselişe geçti ve bu hafta da yükselişine devam ediyor.

Ocak ayı başında 89,18 seviyesine gerileyerek son 2,5 yılın en düşüğüne inen endeks, sırasıyla %1 ve %1,40’ı aşmasıyla 91,60 seviyesine yükseldi. Şubat ayı başındaki bu yükselişinin ardından endeks tekrar 89,70’e geriledi. Ancak geçen hafta faizlerin %1,60’ı aşması ile endekste sınırlı da olsa yükselme görüldü. Bu hafta tahvil faizleri %1,40’lı seviyelerde daha sakin seyir izliyor, ancak gösterge endeks bu hafta yükselişini sürdürüyor ve bugün 91,40’a çıkarak 5 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Endeks bugün ayrıca 100 günlük hareketli ortalama seviyesini de test etti.

Tahvil faizlindeki artış ve doların küresel piyasalarda değer kazanması ile geçen hafta gelişen ülke paralarından lira, peso, ve rupi en çok düşen para birimleri oldu. Dün ise GOP’ların genelinde olumlu hava vardı ve TL %3’e yakın primle günün en iyisi oldu.

Bugün doların 100 günlük hareketli ortalama seviyesine çıkması ve tahvil faizlerinin de yatay seyretmesi ile gelişen ülke paralarının çoğunda düşüş var ve sadece ruble, dolar karşısında pozitif ayrışıyor. Günlük bazda en çok düşüş Güney Kore wonunda yaşanırken wonu %0,95 düşüşle Türk Lirası takip ediyor. Rand ve de en çok düşüş yaşayan diğer gelişen ülke paraları.

Cuma günü 7,49 seviyesi üzerine çıkan kuru, dün ise 7,22’ye geriledi. Günlük kapanışı 7,27 seviyesinde yapan kur, bugün 7,36’ya yükseldi. Geçen hafta %6 yükseliş yaşayarak haftalık bazda son zamanların en hızlı atağını gösteren kur, şimdilik 7,40 seviyesi üzerinde ivme kaybediyor, ancak dolardaki fiyatlamaya bağlı yaşanacak oynaklıkta diğer para birimlerinde olduğu gibi TL’de de kayıp yaşanabilir. Şimdilik tahvillerin yarattığı oynaklık geçen haftaya göre azaldı ve kurdaki yükselişler de zayıflıyor. Haftanın devamında küresel fiyatlamalar takip edilecek.

Yurt içinde ise yarın açıklanacak verisi önemli, ancak beklentilerin çok üzerinde bir sapma olmadıkça kur üzerindeki etkisinin sınırlı kalması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir