Dolar/TL dört ayın en düşük seviyelerinde, hacimler zayıf

Dolar/TL dört ayın en düşük seviyelerinde, hacimler zayıf

Dolar/TL dört ayın en düşük seviyelerinde, hacimler zayıf

ANKARA, 30 Aralık (Reuters) – Ekonomi yönetiminin son iki yılın aksine ortodoks politikalara, piyasa dostu uygulamalara yönelmesiyle birlikte dolar/TL dört ayın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

Berat Albayrak’ın Kasım ayı başındaki süpriz istifasından düne kadar geçen dönemde TL dolar karşısında yaklaşık %15 değer kazandı. Ancak yılbaşından beri bakıldığında TL’nin dolar karşısındaki değer kayıp yaklaşık %20 düzeyinde bulunuyor.

TL, dolar karşısında yılbaşından beri bakıldığında gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden ikinci para birimi. En yüksek kayıp %23 ile Brezilya’da, Rusya para birimi ise %16 ile üçüncü sırada yer alıyor.

TCMB’nin faiz artışları, ekonomi yönetiminin TCMB adımlarını tamamlayıcı kararları ve son iki yılın aksine ortodoks politikalara piyasa dostu uygulamalara yönelineceği beklentileri TL’deki Kasım ayı başından beri yaşanan değer kazancının ana nedenleri olarak görülüyor.

Piyasada takip edilen bir diğer konu ise swap piyasasında negatif TL faizi. TL’nin Londra swap piyasasında gecelik faizi yabancı yatırımcı için cazip olarak kabul edilmeyen -%3.5 seviyesinde. Yabancıların swap kanalıyla TL’de kalmasının cazip gelebilmesi ve Londra piyasalarında TL’nin gerçek faizinin oluşabilmesi için swap sınırlamalarının bir kez daha gevşetilmesi bekleniyor. dün 7.3495’e kadar geriledikten sonra günü 7.40 civarında tamamladı.

Kur bugün de güne 7.4’ün hemen altında başladı. Kur saat 0840’ta 7.3800/7.4090 seviyesinden işlem gördü. Aynı saate 9.0685/9.1057, sepet bazında TL 8.2243/8.2571 seviyesindeydi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi () ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan düşüşünü sürdürüyor. CDS bu sabah 305/315 seviyesinde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir