Dolar/TL, ABD tahvil getirileriyle 7,50 üzerinde dalgalı: PPK ve Fed beklenirken bugün ihaleler izlenecek

Dolar/TL, ABD tahvil getirileriyle 7,50 üzerinde dalgalı: PPK ve Fed beklenirken bugün ihaleler izlenecek

Dolar/TL, ABD tahvil getirileriyle 7,50 üzerinde dalgalı: PPK ve Fed beklenirken bugün ihaleler izlenecek

ANKARA, 16 Mart (Reuters) – ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde tarihi düşük seviyelerdeki tahvil getirilerinin yükselişe geçmesi TL’nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan para birimlerini baskılamaya de değer kaybı yaratmaya devam ediyor.

Küresel piyasalarda enflasyonda yükseliş beklentileri merkez bankalarından faiz artış beklentilerini beraberinde getiriyor. Pandemi nedeniyle ekonomilerin henüz toparlanamadığı bir dönemde gelişmiş ülkelerden faiz artışı ihtimali ise piyasalarda satış baskısı getiriyor.

Piyasada bu hafta TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı yön belirleyici olarak izlenirken Hazine ihaleleri ile ABD, İngiltere ve Japonya ve Rusya merkez bankalarının kararıları da yakından takip edilecek.

Hazine dün düzenlediği 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıllık gösterge tahvillerin yeniden ihraçlarıyla yaklaşık 3.25 milyar TL’si piyasadan 3.85 milyar TL borçlandı. Hazine bugün de 2 ve 5 yıllık gösterge tahvil ihaleleri ile Mart ayı borçlanma programına devam edecek.

Hazine bu ay toplam 29 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 23,5 milyar TL’si piyasadan 31,2 milyar TL iç borçlanma öngörüyor.

Dolar/TL bu yıl 6.9’a kadar gerilemiş ancak sonrasında ekonomi politikalarının sürekliliğine ilişkin endişeler ve küresel tahvil getirileri kaynaklı satış baskısıyla yönünü yukarı çevirmişti. 6.9 seviyesinden başlayan yükselişle birlikte geçen hafta ‘de görülen en yüksek seviye 7.7840 olmuştu. Kur geçen haftayı ve dün günü 7.5’in hemen üzerinde tamamladı.

Dolar/TL bu sabah saat 08.53 itibarıyla 7,5325 / 7,5400 seviyesindeydi. Aynı saatte 8,9904 / 9,0001, sepet bazında TL ise 8,2615 / 8,2702 düzeyinde bulunuyor.

Piyasalarda bugün 10.00’da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Anadolu Ajansı açıklamaları da takip edilecek. Elvan’ın bugünkü açıklamalarında reform paketine ilişkin yapılan açıklamaları detaylandırması bekleniyor.

ABD’de aşılamanın hızlanmasının ve 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki yardım paketinin onaylanmasının ardından ekonominin hızlı büyüyeceği tahminlerine rağmen Fed’in gevşek para politikasında değişime gideceğine dair beklentiler azalıyor.

USD= dün yaklaşık %0,2 yükselmesinin ardından 91.798 seviyesinde yatay seyretti. ABD Hazine tahvil getirilerinde gerilemiş olsa da dolar Fed toplantısı öncesinde gücünü korudu.

Merkez Bankası’nın (TCMB) Çarşamba günü başlayacak ve Perşembe günü sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini 100 baz puan artırması bekleniyor.

Societe Generale dün piyasa kapanışı sonrası yayımladığı notta Türkiye’nin ekonomi politikalarında hata yapma lüksü olmadığını belirterek faiz artışının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Enflasyonun Şubat’ta tahminlerin üzerinde artması ve TL’nin Şubat ortasından beri %10’a yakın değer kaybetmesi ardından faiz artış beklentileri belirginleşmişti. Reuters anketine katılan 20 kurumun 19’u politika faizinde artış bekliyor. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin %17’den %18’e artacağı yönünde. mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini, önümüzdeki aylarda enflasyonda artış yaşanacağı için bu oranın daha da düşeceğine dikkat çekiyorlar.

Beklenti anketinde de yıl sonu için enflasyon beklentisinin 31 baz puan, 12 ay sonrası için 11 baz puan ve 24 ay sonrası için 15 baz puan arttığını gösteriyor. ve AB ile ilişkiler, mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişikin endişeler, lokallerin dövizden TL’ye dönme konusunda belirgin bir eğilim göstermemesi son dönemde TL’yi negatif ayrışmaya götüren ve takip edilen gelişmeler arasında öne çıkıyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi () ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra ABD tahvil getirilerindeki yükselişle son dönemde 300 baz puanın üzerinde seyrediyor. CDS saat 08.39’da 319 / 323 seviyesinde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir