Dolar/TL, ABD tahvil getirileri kaynaklı baskının hafiflemesiyle 7,5’e geriledi: ECB ve veri gündemi izlenecek

Dolar/TL, ABD tahvil getirileri kaynaklı baskının hafiflemesiyle 7,5’e geriledi: ECB ve veri gündemi izlenecek

Dolar/TL, ABD tahvil getirileri kaynaklı baskının hafiflemesiyle 7,5’e geriledi: ECB ve veri gündemi izlenecek

ANKARA, 11 Mart (Reuters) – ABD tahvil getirilerinin hafta başında belirginleşen yükselişle 7,8’e yaklaşan dün ilgili tahvil ihalesinin sorunsuz olarak atlatılması ve ABD enflasyon verileriyle yönünü 7,5’e doğru aşağı çevirdi.

TL Pazartesi günü dolar karşısında %3’e yakın değer kaybettikten sonra Salı günü ve dün %2’ye yakın değer kazandı.

Asya borsaları, ABD’de tüketici fiyatları verisinin enflasyonla ilgili endişeleri yatıştırması ve endeksini rekor seviyeye yükseltmesinin ardından kazanımlarını artırdı.

Bankacılar üç yıl önceye göre TL’de işlem hacimlerinin üçte ya da dörtte bir seviyesinde olmasının hareketlerin daha volatil olmasında etkili olduğunu belirttiler. Öte yandan Türkiye’ye özgü riskler de son dönemde satış baskısı yaratıyor.

ABD ve AB ile ilişkiler, mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişikin endişeler, TCMB’nin önümüzdeki hafta gerçekleştireceği faiz kararı ve lokallerin dövizden TL’ye dönme konusunda belirgin bir eğilim göstermemesi son dönemde TL’yi negatif ayrışmaya götüren ve takip edilen gelişmeler arasında öne çıkıyor.

Dolar/TL bu yıl 6,9’a kadar gerilemiş ancak sonrasında ekonomi politikalarının sürekliliğine ilişkin endişeler ve küresel satış baskısıyla yönünü yükselişe çevirmişti. 6,9 seviyesinden başlayan yükselişle birlikte bu hafta dolar/TL’de görülen en yüksek seviye 7,7840 olmuştu. Dün itibarıyla görülşen en düşük seviye ise 7,49 oldu.

Dolar/TL bu sabah saat 08.42 itibarıyla 7,4900/7,5065’ten işlem gördü. Aynı saatte 8,9322/8,9535, sepet bazında TL ise 8,2113/8,2298 düzeyinde bulunuyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi bir yılın zirvesi olan %1,6250’den sonra başlayan üç günlük düşüşün ardından %1,5 etrafında denge buldu. Dolar ABD’de zayıf tüketici fiyatları verisi ve Hazine tahvil getirilerindeki gerilemenin, bazı yatırımcıların enflasyonda hızlı artış beklentilerini hafifletmesiyle yaklaşık bir haftanın dip seviyesinde seyretti. Bu gelişmeler TL’deki değer kazancınında da ana belirleyici.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Bugün ECB kararı önemli. Haftalık TCMB verilerinde lokallerin dövizden 2 milyar dolar civarı TL’ye geçişini göreceğiz. Bireysel döviz işlemlerini kur yükseldiğinde döviz satış olarak görmeye başlamıştık. Bir miktar seviyeyi değerlendirmek olarak görsek de kalıcı TL’ye dönüşten henüz uzağız” dedi ve ekledi:

Citi, JPMorgan (NYSE:), (NYSE:) ve dün son olarak dün Goldman Sachs TCMB’nin enflasyon baskılarını kontrol altında tutmak adına Mart ayında politika faiz oranında artış beklediğini açıkladı. mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini, önümüzdeki aylarda bunun daha da düşecek olmasının orta ve uzun vadeli enflasyon tahminlerine yukarı revizyon olarak yansıyabileceğini öngörüyorlar. TCMB’nin bu ayki PPK toplantısının sonuçları 18 Mart’ta açıklanacak. tamamı TCMB’den önümüzdeki hafta faiz artışı beklemiyor. Bazı bankacılar TL’de baskının zayıflaması halinde TCMB’nin hala bu ayı “pas geçebileceğini” de öngörüyor. Ancak bankacılar bu senaryoda TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahminlerini tek haneden %12’ye doğru yükseltmesi de gerekebilir.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın hafta başında görevinden istifa etmesinin ardından, kamu kurumlarındaki üst düzey değişikliklere Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez’in görevinden alınması da eklendi.

Analistler son değişikliklerin kafa karıştırıcı olduğunu belirtirken, piyasa kaynakları yakın zamanda üst düzey bazı kurul ve kamu kuruluşlarının yönetiminde değişikliklerin olabileceğine dair spekülasyonlar yapıldığını ifade ettiler. haftalarda, rezerv tartışmaları ile gündeme gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler piyasada baskı oluşturmuştu. Kamu kurumlarındaki söz konusu değişikliklerin kamu bankalarına da yansıyabileceği de söylentiler arasında yer alırken muhtemel bir kabine revizyonuna işaret edip etmediği ise piyasalarda merak konusu. anketine göre bugün açıklanacak cari işlemler açığının Ocak’ta 1,62 milyar dolar olması, açığın 2021 yılını ise 23 milyar dolar açıkla tamamlaması bekleniyor. 5 yıllık kredi iflas takası primi () ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra saat 08.45’te 330 / 334 seviyesinde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir