Dolar/TL 8,17’yi aştı, kurdaki yükseliş devam ediyor

Dolar/TL 8,17’yi aştı, kurdaki yükseliş devam ediyor

Dolar/TL 8,17’yi aştı, kurdaki yükseliş devam ediyor

Investing.com – TCMB Başkanı Ağbal’ın geçen hafta hızlı yükseliş yaşayan kuru, haftayı 8,14 seviyesinden kapattı. Kur geçen hafta %10 yükseliş göstermesinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde de yükselişine devam ediyor. Seans içinde en düşük 8,0170’i gören kur, son saatte yönünü yukarı çevirdi ve 8,1750’ye çıktı. de 9,62’ye yükseldi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, özel bir televizyon kanalına verdiği röportajda enflasyon hedefine bağlı olduklarını yeni dönemde de kararları kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceklerini, bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceklerini söyledi. Kavcıoğlu, dedi.

Piyasalarda ise başkan değişimi politika değişikliğinin de ilk adımı olarak algılandığı için TL negatif fiyatlama yarattı. Buna ek olarak küresel tarafta da doların güçlenmesiyle kur cephesindeki yükseliş de sürüyor. 93,0 seviyesine yaklaşarak 13 Kasım sonrası en yüksek seviyede işlem görürken paritesi 1,18 altında aynı dönem sonrası en düşük seviyede fiyatlanıyor. Gelişen ülke paraları da dolar etkisiyle gerilerken TL, bu dönemde para politikası belirsizliği nedeniyle ekstra baskı altında.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir