Dolar/TL 8,10’lu seviyelerde yatay: Dış piyasalardaki tatil nedeniyle hacimlerin düşük seyretmesi bekleniyor

Dolar/TL 8,10’lu seviyelerde yatay: Dış piyasalardaki tatil nedeniyle hacimlerin düşük seyretmesi bekleniyor

Dolar/TL 8,10’lu seviyelerde yatay: Dış piyasalardaki tatil nedeniyle hacimlerin düşük seyretmesi bekleniyor

İSTANBUL, 2 Nisan (Reuters) – Hafta içinde, TCMB başkanının değişmesinin ardından gördüğü zirveleri zorlayan dolar/TL, yeni TCMB başkanının sıkı para politikasına bağlı kalacağını taahhüt etmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki gerilemeye paralel olarak güne dün gerilediği 8.10’lu seviyelerden başladı.

Uluslararası piyasaların tatil nedeniyle kapalı olduğu işlem gününde hacimlerin düşük olması bekleniyor. Düşen hacimler piyasadaki alım satım hareketlerinin boyutunu artırabilir.

TCMB’nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu geçen hafta göreve başlamasından sonra dün düzenlenen ilk yatırımcı toplantısında selefi döneminde başlatılan sıkı para politikasına bağlı kalınacağını söyledi. görevden alınmasıyla Türkiye’de ekonomi politikalarında öngörülebilirliğe olan güveni kaybeden yabancı yatırımcılar, Kavcıoğlu ile birlikte para politikasının hızla gevşetileceğinden endişe ederek geçen hafta Türk varlıklarının tamamında satışa gitmişlerdi.

Toplantıya katılan bir kaynak, “Kavcıoğlu temel olarak beni Nisan PPK kararından sonra değerlendirin dedi. Bu da Nisan ayında faiz indirmeyeceğinin kuvvetli bir sinyali” dedi. Ancak diğer bir kaynak Nisan olmasa bile kısa bir süre ardından TCMB’nin faiz indirmeyeceği algısından kurtulmanın zor olacağını ifade etti.

TCMB toplantısının ardından yatırımcıların dikkati Pazartesi açıklanacak olan enflasyon verisine döndü. Bu yılın ilk yarısında zirve yapması beklenen enflasyonun kurdaki yükseliş nedeniyle öngörülenden yüksek seviyelere çıkacağı veya enflasyonda gerçekleşebilecek bir düşüşü öteleyebileceği düşünülüyor. TCMB’nin enflasyonda yükseliş karşısında takınacağı tutum da merak ediliyor.

Reuters tarafından düzenlenen ankete göre tüketici fiyatlarının Mart ayında kurdaki yükselişin etkisiyle %15.61’den %16.11’e yükseleceği tahmin edildi. Citi tarafından yayımlanan raporda ise Nisan ayında Enflasyonun %17 ile zirve yapmasının beklendiği belirtildi. piyasalara bakıldığında ABD Hazine tahvillerinin getirisi dün %1.7 seviyesinin altına inerken, de bu haftaki kazanımlarını azaltarak yakından izlenen 93 seviyesinin altına geriledi. Dolarda yön için bugün 1530’da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi izlenecek.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek tarafından yayımlanan değerlendirmede, dendi.

TCMB başkanlığından Naci Ağbal’ın sürpriz şekilde görevden alınması sonucu oluşan güven kaybı ve yabancı yatırımcı satışlarıyla Mart ayında %11’in üzerinde değer kaydeden dolar/TL Salı günü 8.43’e kadar yükselerek, Ağbal’ın görevden alınması sonrası gördüğü 8.4850 zirvesine yaklaşmıştı.

Kayıplarının bir kısmını dün toparlayan TL bu sabah saat 09.01 itibarıyla dolar karşısında 8.11 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte 9.5410/9.6075, sepet bazında TL 8.8294/8.8380 düzeyindeydi.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla bu hafta 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık ‘leri dün 15 baz puan düşüşle 451 baz puandan kapandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir