Dolar/TL 7,90 üzerinde rekor seviyelerde fiyatlanmaya devam ediyor

Dolar/TL 7,90 üzerinde rekor seviyelerde fiyatlanmaya devam ediyor

Dolar/TL 7,90 üzerinde rekor seviyelerde fiyatlanmaya devam ediyor

Investing.com –  Küresel piyasalar ABD Başkanı Trump’ın seçim öncesinde sınırlı da olsa ek teşvik paketini uygulayabileceği beklentileri ile bugün de yükselişine devam ediyor. Bugün endeksler alıcılı, DXY ise satıcılı fiyatlanırken petrol %3’e yakın primli işlem görüyor.

Geçen hafta sert düşüş yaşayan petrol, küresel risk iştahının artması ile bugün 43$ seviyesini aşarak 18 Eylül sonrası en yükseği gördü.

Gelişen ülke paralarındaki yükseliş bugün de devam ederken günlük bazda en iyi performansı ruble gösteriyor. TL, ise bu hafta artan risk iştahı ve gelişen ülke paralarındaki yükselişe eşlik edemiyor. Artan yurt içi siyasi ve jeopolitik risklerle negatif ayrışan TL, bugün döviz karşısında tarihi düşük seviyeye geriledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan mevdikaşı ile görüştüğünü ve süreçteki ilerlemeyi sağlamak için yakın zamanda görüşmelerin başlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Türkiye- Afrika Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın topraklarını geri almak için başlattığı haklı mücadelesini desteklediğini tekrarladı.

S400 konusunda ise ABD’den demokratlar yaptırım talebini yinelerken Başkan Truöp ise gündeme getirmedi.

TCMB’nin açıkladığı haftalık verilere göre brüt rezervler 2 Ekim haftasında 1 milyar dolar azalarak 41.4 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımcı ise son haftada net 610 milyon dolarlık menkul kıymet aldı ve son iki hafta üst üste giriş gerçekleştirdi.

Yurt içi gelişmelerle küresel fiyatlamaların dışında kalan TL varlıklardaki düşüş bugün tarihi seviyeyi gördü. Son saatte 7,93, 932’den işlem görüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir