Dolar/TL 7,50’nin hemen altındaki seyrini sürdürüyor; TCMB’nin yarınki faiz kararı bekleniyor

Dolar/TL 7,50’nin hemen altındaki seyrini sürdürüyor; TCMB’nin yarınki faiz kararı bekleniyor

Dolar/TL 7,50’nin hemen altındaki seyrini sürdürüyor; TCMB’nin yarınki faiz kararı bekleniyor

ANKARA, 20 Ocak (Reuters) – Dolar/TL, geçen haftayı tamamladığı 7.5’in hemen altında yatay bir seyir izlemeyi sürdürdü. Piyasa bugün başlayacak ve yarın sonuçları açıklanacak Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklandı.

Dolar/TL bu sabah saat 08.57’de 7.4650/7.4780 seviyesinde. Aynı saate 9.0289/9.0454, sepet bazında TL 8.2470/8.2619 seviyesinde.

Genel beklenti TCMB’nin Kasım ve Aralık 2020’de dezenflasyonu sağlamak adına gerçekleştirdiği toplam 675 baz puan artışın ardından atılan adımların etkisini izlemek adına faizleri sabit tutacağı şeklinde.

Reuters anketine katılan 20 kurumun 15’i Ocak ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5’i ise faizlerde artış bekliyor. Artış beklentilerinin üç tanesi 50, diğer ikisi ise 100 baz puan yönünde. Yılın ikinci yarısı itibarıyla ise faiz indirimlerine başlaması ve 375 baz puanlık indirime gitmesi bekleniyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi () ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 329/335 seviyesinde.

Asya borsaları, ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in ekonomide salgın kaynaklı yavaşlamaya karşı koymak için harcamalarda büyük artış öngören bir canlandırma paketi gerektiğini söylemesinin ardından yeni bir rekor kırdı.

ABD Başkanı olarak seçilen Joe Biden bugün Beyaz Saray’daki görevine yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde başlayacak. Biden geçen hafta halkın daha hızlı aşılanması ve ekonominin canlandırılması için 1.9 trilyon dolar büyüklüğünde bir canlandırma paketi hazırlığında olduğunu ifade etmişti.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, dedi ve ekledi:

Piyasalarda bu hafta TCMB dışında Avrupa ve Japonya faiz kararları da takip edilecek. Cuma günü piyasa kapanışı ardından ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin olası not kararı izlenecek. Genel beklenti S&P’den bir not değişikliği gelmeyeceği yönünde.

Yabancı yatırımcılar tarafından TL’ye yönelik önerileri sürerken lokal yatırımcılarda ise dolarizasyondan dönüş için en ufak bir sinyal görülmüş değil. Son olarak geçen hafta Socienete Generale dolar/TL’de 6.7 hedefi ile öneri yaptı. Yurtiçi yerleşiklerin altın ve döviz hesapları 8 Ocak haftasında yeni tarihi rekor olan 235.86 milyar dolara yükselmiş durumda. Döviz mevduatlarının toplam mevduattaki payı da %53.4’e yükselmiş durumda.

TCMB’nin son 2 yılda 130 milyar dolarlık rezerv kaybında önemli bir etkisi bulunan dolarizasyonda henüz çözülme olmaması piyasalarda önemli bir endişe olarak takip edilmeye devam ediyor. Öte yandan kamu bankalarının 2020 ortasında 12 milyar doları aşan döviz açık pozisyonu 8 Ocak haftası itibarıyla 1 milyar doların altına inmiş durumda.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir