Dolar/TL 7,40 civarında baskı altında: Yoğun veri gündemi, ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı izleniyor

Dolar/TL 7,40 civarında baskı altında: Yoğun veri gündemi, ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı izleniyor

Dolar/TL 7,40 civarında baskı altında: Yoğun veri gündemi, ABD tahvil getirileri ve kabine toplantısı izleniyor

ANKARA, 1 Mart (Reuters) – ‘de, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde %1,6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası yaklaşılan 7,5’li seviyelerden getirilerdeki yükselişin durmasıyla 7,4’ün altına doğru sınırlı bir gerileme yaşanıyor.

Piyasalarda ABD tahvil getirileri başta büyüme olmak üzere yoğun iç ve dış veri gündemi ile koronavirüs kısıtlamalarının bir kısmının kaldırılmasının beklendiği kabine toplantısı izleniyor. dalgalanmanın büyük bölümü her ne kadar ABD tahvil getirisi kaynaklı olsa da son günlerde mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine yönelik endişeler de bankacılara göre TL’deki baskıyı bir kademe daha artırdı.

Dolar/TL’de iki hafta önce görülen en düşük seviye olan 6,9’lardan başlayan yükseliş 7,4850’e kadar sürdü. Bu yükselişle birlikte TL bu yılki kazanımlarının tamamını kaybetti.

Asya borsaları, geçen hafta ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişin ardından tahvil piyasalarındaki hareketlerin bir miktar sakinleşmesine paralel olarak yükseldi. ABD canlandırma paketine dair ilerleme de küresel ekonomiye dair iyimserliği desteklerken petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. 10 yıllık Hazine tahvil getirisi US10YT=TWEB geçen haftanın zirvesi olan %1,61’i görmesinin ardından %1,40 seviyesinde seyretti. Tahvilin getirisi geçen hafta 11 baz puan yükselerek yılın başından beri 50 baz puan artış kaydetti.

Dolar/TL saat 09.03’te 7,3700 / 7,3900 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte 8,9055 / 8,9304, sepet bazında TL ise 8,1380 / 8,1604 düzeyinde bulunuyor.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan ve son dönemde 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başlayan 5 yıl vadeli Cuma günü 1 ay aradan sonra ilk kez 300 baz puanı aştı. CDS yükselişini sürdürerek bu sabah aynı saatte 318/324 seviyesinde.

Piyasalarda takip edilen ana gündem maddeleri arasında ABD ve AB ile ilişkiler de önemini korumayı sürdürüyor.

Bazı yatırımcılar TL’de yaşanan değer kaybını geçici ve ABD’nin de konuyu çözmek zorunda olduğu bir süreç olarak görürken bazı yatırımcılar ise ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerle yeniden değer kayıpları bekliyor. Beklentilerin birbirinden bu kadar farklılaşması ise volatiliteyi beraberinde getiriyor. %17 seviyesindeki politika faizinin beklenen enflasyona göre gelişmekte olan para birimleri arasındaki en yüksek reel faizlerden birini sunması işlemcilere göre TL’deki sert değer kayıplarına rağmen yine de “avantaj” sağlıyor.

Ancak aynı zamanda bu yüksek faiz hala siyasi tartışma yaratmaya devam ediyor ve son dönemde siyasetçilerin açıklamalarıyla birleşerek TL’yi baskılayan bir unsur olmaya da devam ediyor. Rezerv tartışmaları ile gündeme gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın yeniden kabinede görev alma olasılığına ilişkin söylentiler geçen hafta piyasanın gündemine oturdu.

Piyasada bugün 2020 yılının tamamına ve son çeyreğine ilişkin büyüme verileri takip edilecek.

Reuters 19 kurumla yaptığı ankete göre Türkiye ekonomisinin son çeyrekte iç talepteki seyrin etkisiyle güçlü performans göstererek %7,1 büyümesi, 2020’de ise ekonominin %2,3 ile hükümetin %0,3 olan hedefinin de üzerinde büyümesi bekleniyor. piyasalarda ayrıca İTO öncü enflasyon verileri, Türkiye ve dünyanın öncü ekonomilerine ilişkin PMI verileri de takip edilecek.

Piyasada haftanın kalanında Çarşamba günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri ile aynı gün TCMB tarafından yapılması planlanan yatırımcı toplantılarını da takip edilecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir