Dolar/TL 7,30 seviyelerinde: Veri/reform gündemi ve küresel piyasalar izleniyor

Dolar/TL 7,30 seviyelerinde: Veri/reform gündemi ve küresel piyasalar izleniyor

Dolar/TL 7,30 seviyelerinde: Veri/reform gündemi ve küresel piyasalar izleniyor

ANKARA, 2 Mart (Reuters) – önce 6.9 seviyesine kadar gerileyip ardından 7,5’e kadar yaklaştıktan sonra yaklaşık 7,3 seviyesinde denge buldu. Piyasalarda veri gündemi, İnsan Hakları Eylem Planı ve ABD tahvil getirileri başta olmak üzere küresel piyasalar takip edilecek.

Dolar/TL, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ani bir şekilde %1,6 seviyesinin üzerine çıkması sonrası yaklaştığı 7,5’li seviyelerden dün 7,25’in altına kadar geriledi.

Dolar/TL’de 6,9’dan başlayan ve 7,4850’e kadar süren değer kaybında olduğu gibi değer kazancında da benzer para birimlerinden açık ara ayrışma yaşandı. TL’nin dün dolar karşısındaki yaklaşık %2,5 değer kazanırken benzer para birimlerindeki kazançlar genelde %1’in altında kaldı.

hisse senedi endeksi ve bankacılık endeksi dün %3,81 yükseldi.

Dolar/TL saat 08.52’de 7,2900 / 7,3075 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte 8,7626 / 8,7843, sepet bazında TL ise 8,0263 / 8,0461 düzeyinde bulunuyor.

Bugün iç piyasada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak İnsan Hakları Eylem Planı, Şubat ayı dış ticaret verileri takip edilecek. Siyasi tarafta ise TBMM grup toplantıları yer alıyor. bankanın Hazine masası işlemcisi, dedi ve ekledi:

TCMB verilerine göre bankaların spot, vadeli ve swap dahil TL karşılığı döviz işlem hacmi bu yıl Şubat ayında 8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Aynı veri 2018 Şubat’ta 18.4 milyar dolardı. Bankacılar geçmiş adımların etkisiyle TL’de işlem hacimlerinin yıllar içinde düşmesi kaynaklı etkilerin bir müddet daha piyasada etkili olmasını bekliyorlar.

ABD borsaları geçen hafta ABD Hazine tahvillerindeki satışların 10 yıllık tahvil faizini bir yılın zirvesi olan %1,614’e çıkarmasıyla baskı altında kalmıştı. Bugün 10 yıllık tahvil faizi hafif düşüşle %1,4204 seviyesinde işlem gördü.

Dolar, ABD’deki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha hızlı olacağına ve Fed’in yüksek tahvil getirisine diğer merkez bankalarından daha fazla hoşgörülü olacağına dair beklentilerle düşük getirili diğer para birimleri karşısında kazanım gösterdi.

=USD %0,2 yükselişle üç haftalık zirvesi olan 91,176 seviyesine çıktı ve Şubat’taki zirvesi olan 91.600’a yaklaştı.

Öte yandan piyasalardaki dalgalanmanın büyük bölümü her ne kadar ABD tahvil getirisi kaynaklı olsa da geçen hafta mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine yönelik endişeler de TL’deki baskıyı bir kademe artırmıştı. Bu endişe son günlerde azaldı. Piyasa süreci yakından takip etmeye devam ediyor.

Kasım ayı başındaki 570 seviyelerinden 300 baz puanın altına gerileyen 5 yıl vadeli geçen hafta 1 ay aradan sonra ilk kez 300 baz puanı aşmıştı. Geçen hafta 318/324 seviyesinde olan 5 yıllık CDS’te dün belirgin düşüş yaşandı. CDS saat 09.05’te 301/306 baz puana kadar geriledi.

Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınının etkilerinin en belirgin hissedildiği 2020 yılında düşük faiz ile finanse edilen kamu kaynaklı krediler öncülüğünde %1,8 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2020 son çeyrekte %5,9 büyüdü. takip edilen ana gündem maddeleri arasında ABD ve AB ile ilişkiler de önemini korumayı sürdürüyor.

Piyasada haftanın kalanında Çarşamba günü TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri ile aynı gün TCMB tarafından yapılması planlanan yatırımcı toplantılarını da takip edilecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir