Dolar/TL 7,30 etrafında dalgalanıyor: Küresel piyasalardaki canlı risk iştahı takip ediliyor

Dolar/TL 7,30 etrafında dalgalanıyor: Küresel piyasalardaki canlı risk iştahı takip ediliyor

Dolar/TL 7,30 etrafında dalgalanıyor: Küresel piyasalardaki canlı risk iştahı takip ediliyor

ANKARA, 8 Ocak (Reuters) – Dolar/TL dün Ağustos 2020 sonundan beri en düşük seviyelerine geriledikten sonra 7,30 etrafında seyrediyor.

Bankacılar, piyasalarda haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda canlı olan risk iştahının yön belirleyici olmaya devam edeceğini belirtiyor.

Asya borsaları, yatırımcıların artan koronavirüs vakalarını ve ABD’deki siyasi çalkantıları göz ardı edip yılın ileriki bölümünde ekonomik toparlanma olacağını ummalarıyla rekor seviyelere yükseldi. Street rekor seviyeye çıkarken, tahvil fiyatları ise Demokratların kontrolündeki yeni hükümetin ABD’deki ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için büyük harcamalar ve borçlanmalar yapacağı yönündeki beklentiyle geriledi.

Kur dün artan risk iştahı ile 7,24 seviyesine kadar gerilese de, bu seviyeleri koruyamadı ve günü 7,35 civarında tamamladı. Kur bu sabah saat 08.52’de 7,3350 / 7,3460 seviyesinden başladı. Aynı saate 8,9927 / 9,0073, sepet bazında TL 8,1640 / 8,1766 seviyesindeydi.

Piyasalarda ve ekonomi yönetiminin ortodoks politikalara ve piyasa dostu uygulamalara devam edeceği beklentisiyle TL’deki değer kaybının sona erdiğine dair tahminler de her geçen gün artıyor.

TL son 2 yılın aksine son dönemde gelişmekte olan para birimlerine daha benzer ancak pozitif ayrışan bir seyir izliyor. Pozitif ayrışma zaman zaman daha çok değer kazancı olarak yansırken, bazen de dün olduğu gibi sert değer kayıplarının TL’de görülmemesi olarak da yaşanabiliyor.

Bankacılar ‘nin dün gördüğü en düşük seviyelerden yükselişinde küresel gelişmelerin belirleyici olduğuna ve TL’deki dün değer kaybının %0,1 ile gelişmekte olan ülke ortalamalarının çok altında olduğuna dikkat çektiler. Benzer para birimlerinde dün dolara karşı %2 civarında değer kaybı yaşandı.

Piyasalarda TL’de ve TL cinsi yatırım araçlarında son 5 yıldır neredeyse aralıksız gerçekleşen değer kaybının duracağı 2021’de sınırlı da olsa değer kazancı beklentileri hakim. Son olarak bu hafta HSBC müşterilerine 7,10 hedefi ile TL’de yeni pozisyon önerdi.

Öte yandan bankacılar dolar/TL’nin Kasım 2019’dan beri ilk kez bu hafta 200 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemesinin önemine de dikkat çekiyorlar.

Bugün iç piyasada Hazine Aralık ayı nakit dengesi takip edilecek. Verinin piyasa etkisi beklenmiyor. Dış piyasalarda ise ABD tarım dışı istihdam verisi izlenecek.

2019 yılını 5,95 civarında tamamlayan dolar/TL Kasım başında Berat Albayrak’ın sürpriz istifası öncesi 8,58’e kadar yükselmişti.

TL, dolar karşısında Kasım ayı başından 2020 sonuna kadar yaklaşık %15 değer kazandı. Ancak 2020 yılı tamamında TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık %20 düzeyinde oldu. Yabancı yatırımcılar Türkiye yatırımlarını artırırken, TCMB’nin rezerv birikimi için bir ön şart olarak telafuz ettiği lokallerin döviz ve altından TL’ye dönmesi ise henüz başlamadı.

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Haluk Bürümcekçi dün Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide, dünyadaki düşük faiz ortamında TCMB’nin yabancı yatırımcı açısından cazip ve yeterli bir faiz uyguladığını ancak lokal yatırımcılar için bu faizin yeterli olmadığını söyledi. yönetimindeki değişimle birlikte başlayan girişlerle Kasım ayından 2020 sonuna kadar 4 milyar doları portföy yatırımı olmak üzere yabancı yatırımcıların Türkiye piyasalarına yaklaşık 15 milyar dolar giriş yaptığı hesaplanıyor.

Ancak aynı dönemde Kasım ve Aralık aylarında yabancıların bu denli girişine rağmen lokal döviz ve altın mevduatları 10.6 milyar dolar artışla 234.8 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi () ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 309 / 315 seviyesinde.

Piyasadaki genel beklenti, Hazine’nin yılın ilk haftalarında CDS’lerde 300 baz puanın altına düşüş ile birlikte uluslararası piyasalarda bir eurobond ihracına çıkması yönünde.

Öte yandan Reuters’da bu hafta yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere BDDK’dan manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamalarının belirleyen yönetmelikte de değeşiklik de bekleniyor. Yabancı yatırımcı DİBS portföyü rekor düşüş sonrası sınırlı artıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir