Dolar/TL 7.5’in altında, hacimler düşük; Londra TL swap getirileri negatifte

Dolar/TL 7.5’in altında, hacimler düşük; Londra TL swap getirileri negatifte

Dolar/TL 7.5’in altında, hacimler düşük; Londra TL swap getirileri negatifte

ANKARA, 29 Aralık (Reuters) – Yatırımcıların piyasadan yeni yıl öncesi büyük ölçüde çekilmesiyle hacimler düşük kalırken dolar/TL 7.5’in altındaki seyrini sürdürüyor.

TL’nin Londra swap piyasasında gecelik faizi dün ve bugün yabancı yatırımcı için cazip olarak kabul edilmeyen -%3.5 seviyesine kadar gerilerken, yabancıların TL’de kalmasının cazip gelebilmesi ve TL’nin gerçek faizinin oluşabilmesi için swap sınırlamalarının bir kez daha gevşetilmesi bekleniyor. yeni pozisyon alma istekliliği Aralık ayının son günlerinde her yıl olduğu gibi azalırken önümüzdeki yılın ilk günlerine ilişkin beklentiler ise TCMB’nin gerçekleştirdiği faiz artışları ve tamamlayıcı kararlarla iyimser kalmaya devam ediyor.

Politika faizinde geçen hafta beklentilerin üzerinde artış yapan Merkez Bankası (TCMB) para politikasını kullanma kabiliyeti nedeniyle sorgulanan kredibilitesini artırırken TL’ye yönelik beklentilerde de genellikle iyimserlik hakim durumda.

TCMB politika faizini 200 baz puan artışla beklentilerin üzerine çekip %17’ye yükseltirken para politikasında sıkı duruşun, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çekti. dün vergi ödemesi kaynaklı kurumsal lokal döviz satışlarının desteğiyle düşük hacimde sert geriledi. Düşüş gelişmekte olan para birimleri ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Kur dün 7.41’e kadar geriledikten sonra günü 7.45 civarında tamamladı.

Kur bu sabah güne saat 0835’te 7.4400/7.4600 seviyesinden işlem gördü. Aynı saate 9.1062/9.1318, sepet bazında TL 8.2733/8.2961 seviyesindeydi.

Bankacılar BDDK’nın taksit sınırlamaları gibi para politikasında sıkılaştırmayı tamamlayıcı adımlarının faiz artışının etkinliğini artıracağına dikkat çekti. Benzer şekilde sigara vergi indirimleri de enflasyona yaklaşık 50 baz puan destek olacak. Bazı bankacılar TCMB’nin politika faizinin 2021 için tepe noktasına ulaşmış olduğunu düşünüyorlar.

Öte yandan enflasyon için olumsuz görülen bir gelişme ise asgari ücrette gerçekleştirilen yaklaşık %21.6 artış oldu. Bankacılar TCMB’nin eski çalışmalarına dikkat çekerek enflasyonun 10 puan üzerindeki artışın 2021 yılında enflasyona 120-150 baz puan yükseliş olarak yansıyabileceğini hesaplıyorlar.

Küresel piyasalarda dolar ABD Temsilciler Meclisi’nin COVID-19 paketinde kişi başı nakit yardımları artırma teklifinin kabul edilmesinin ardından güvenli limanlara olan talebin zayıflaması sonucunda iki buçuk yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. ABD Temsilciler Meclisi Amerikalılara yönelik kişi başı maddi yardımın 600’den 2,000 dolara çıkarılmasını onayladı ve oylaması için Senato’ya gönderdi.

Bankacılar swap piyasasında gecelik faizdeki dün belirginleşen düşüşün TL’ye yönelik artan yabancı ilgisinden kaynaklandığını ve TL’nin gerçek faizi yansıtması için BDDK’nın, yurtiçindeki bankaların vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve türev işlemlerine getirdiği sınırlamaları bir kez daha gevşetmesinin bekliyorlar.

Londra’da gecelik vadede TL swap faizi geçen hafta tek haneye indikten sonra dün -%3.5’e kadar geriledi.

BDDK, 2018 yılındaki kur krizinden sonra TL’nin değer kaybını önlemek için yabancı para-TL takas işlemlerin hacmini sınırlamaya başladı. Yaklaşık iki yıl içinde Türk bankaların yabancılarla yaptıkları para swap işlemlerinin sınırı BDDK tarafından özkaynakların neredeyse %1’ine düşürülmüştü. konusu dönemde TL swap getirileri gecelik vadede %1,000 seviyesini aşmıştı.

BDDK son olarak 11 Kasım’da bankaların pozisyon tutarının özkaynaklarına olan oranı vadesine 7 gün kalan işlemler için %2’den %5’e, vadesine 30 gün kalan işlemler için %5’ten %10’a, vadesine 1 yıl kalan işlemler için %20’den %30’a yükseltti. 5 yıllık kredi iflas takası primi () ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan gerilerdiği 315/325 seviyesindeki seyrini sürdürüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir