Dolar/TL 4 ayın en düşük seviyelerine yakın; enflasyon verileri, hazine ihaleleri izlenecek

Dolar/TL 4 ayın en düşük seviyelerine yakın; enflasyon verileri, hazine ihaleleri izlenecek

Dolar/TL 4 ayın en düşük seviyelerine yakın; enflasyon verileri, hazine ihaleleri izlenecek

ANKARA, 4 Ocak (Reuters) – Dolar/TL güne 7.35 civarında dört ayın en düşük seviyelerine yakın başlarken yılın ilk işlem gününde Aralık ayına ilişkin ve Hazine ihaleleri takip edilecek.

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Aralık’ta aylık %0.9 artış göstermesi, yıllık enflasyonun gıda öncülüğünde Kasım ayındaki %14.03’ten Aralık’ta %14.2’ye yılı tamamlaması bekleniyor.

Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Aralık ayı yıllık enflasyon tahminleri %13.70 ile %15.27 bandında yer aldı. Aylık enflasyonda ise tahmin aralığı %0.45-%1.80 bandında.

TCMB Ekim ayı sonunda yayımladığı enflasyon raporunda 2020 için enflasyon tahminini %12.1 ‘e yükseltti. 2021-2023 yıllarını kapsayan OVP’de ise 2020 sonu enflasyon tahmini %10.5 seviyesindeydi.

Öte yandan yılbaşında elektrik, doğalgaz ve otoyollara yapılan zamların Ocak ayı enflasyonuna 20-25 baz puan yükseliş yönünde yansıması bekleniyor. saat 0908’de 7.3575/7.3785 seviyesinden işlem gördü. Aynı saate 9.0137/9.0405, sepet bazında TL 8.1846/8.2095 seviyesindeydi.

Ekonomi yönetiminin son iki yılın aksine Kasım ayı itibarıyla ortodoks politikalara, piyasa dostu uygulamalara yeniden yönelmesi ile TL cinsi yatırım araçları ve Kasım itibarıyla belirgin değer kazanımları kaydetmeye başladı.

2019 yılını 5.95 civarında tamamlayan dolar/TL Kasım başında Berat Albayrak’ın sürpriz istifası öncesi 8.58’e kadar yükselmişti.

TL, dolar karşısında Kasım ayı başından 2020 sonuna kadar yaklaşık %15 değer kazandı. Ancak 2020 yılında bakıldığında TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık %20 düzeyinde oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan düşüşünü sürdürüyor. CDS bu sabah 299/309 seviyesinde.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Bugün piyasada enflasyon verileri takip edilecek. Kasım ayı verisi TCMB’nin Aralık ayında yaptığı faiz artışının işaretlerini içermişti. Bu kapsamda veriler yeni bir sıkılaştırma ihtiyacı doğurup doğrumayacağı açısından önemli. Beklentimiz yeni bir sıkılaştırmaya ihtiyaç olmayacağı yönünde” dedi ve ekledi:

“Hazine’nin bugün başlayacağı yoğun borçlanma programındaki yabancı ilgisi de takip edilecek başlıklar arasında. Küresel piyasalarda zayıf dolara yönelik fiyatlamanın devam etmesi TL açısından pozitif.”

Piyasada takip edilen bir diğer konu ise swap piyasasında negatif TL faizi. TL’nin Londra swap piyasasında gecelik faizi yabancı yatırımcı için cazip olarak kabul edilmeyen -%24 seviyesinde. Yabancıların swap kanalıyla TL’de kalmasının cazip gelebilmesi ve Londra piyasalarında TL’nin gerçek faizinin oluşabilmesi için swap sınırlamalarının bir kez daha gevşetilmesi bekleniyor. swap kısıtlamaları vadeye göre farklılaşıyor. Bankacılar en kısa vadede Türk bankalarının swap sınırına ulaşmasına rağmen uzun vadelilerde tüm sınırlın aşılmadığına da dikkat çekiyorlar. Swap sınırlamalarının gevşetilmesi bankaların tercihine göre TCMB rezervlerini düşürebiliyor.

Öte yandan TCMB bugün swap verilerini de günlük olarak açıklamaya başlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 2 ve 5 yıl vadeli gösterge tahvillerin yeniden ihraçları ile yoğun borçlanma programına başlayacak.

Hazine Ocak ayında 37.2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 24.4 milyar TL’si piyasadan toplam 25.4 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor. Şubat’ta 45.8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 37.7 milyar TL’si piyasadan 40.4 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor.

Mart ayında ise 31.2 milyar TL iç borç servisine karşılık 30 milyar TL’si piyasadan 31.1 milyar TL iç borçlanma öngörüyor.

Bankacılar yılın gün ya da haftalarında Hazine’nin eurobond borçlanmasına çıkmasını da bekliyorlar.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir