Dolar/TL %2 yükselişle 7,52’ye çıktı

Dolar/TL %2 yükselişle 7,52’ye çıktı

Dolar/TL %2 yükselişle 7,52’ye çıktı

Investing.com – 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Biden, trilyon dolarlık teşvik paketiyle ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini ve paketin detaylarını Perşembe günü açıklayacaklarını söyledi. son 8 ayın en düşük seviyesine gerilediği bu dönemde gelen açıklamalar ABD ekonomisini desteklemek için genişlemeci politikaların devam edeceğini gösterirken bu politikalarla da ABD ekonomisinde iyileşmenin de hız kazanacağı beklentisini yarattı.

ABD’de büyüme ve enflasyon beklentilerinin tahvil faizlerini yükseltmesine bağlı dolar yeni haftaya yükselişle başladı. 90,65 seviyesine çıkarken tüm gelişen ülke paraları da dolar karşısında değer kaybetti.

ABD seansıyla beraber dolardaki gün içi yükselişin artmasıyla paritelerdeki hareketlilik de arttı. Ruble, ve realin %1,5’e yakın değer kaybettiği bugün TL’nin kaybı ise %2 oldu. Gün başında 7,49’a yükselen kuru son saatte 7,52’ye yükselerek 25 Aralık sonrası kayıplarını sildi.

Gelişen ülke piyasaları ve Avrupa’daki satışların etkisiyle de düşüşe geçti. Gün içinde 1.557 puan ile rekor tazeleyen endeks son saatte 1.537 puana gerilerken kaybı %2’yi aştı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir