Dolar/TL %2 üzeri yükselişle 8,46’yı gördü

Dolar/TL %2 üzeri yükselişle 8,46’yı gördü

Dolar/TL %2 üzeri yükselişle 8,46’yı gördü

Investing.com –  Küresel piyasalarda yükselişle paralel güçlenen dolar etkisiyle gelişen ülke paralarında kayıplar yaşanıyor. , Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıkarken 1,17’ye doğru gerileyerek 5 Kasım sonrası en düşük seviyede işlem görüyor. ise dolardaki güçlenme ile 20 Mart sonrası zirveye çıktı. Gelişen ülke paralarında bugün rupi %1 gerilerken diğerleri ise %1 altında kayıp yaşıyor, ancak TL %2 üzeri kayıpla en çok düşen para birimi olarak negatif ayrışıyor.

Şubat ayında 7,0 seviyesi altına inen kuru, ayın sonlarında ABD tahvillerindeki yükselişin etkisiyle 7,50’ye yükseldi. Mart ayı başında ise 7ü78’e yükselmesinin ardından PPK toplantısı sonrası kur 7,20’nin altına geriledi. TCMB’nin piyasa beklentileri üzerinde faiz artışı yapması ve sıkı para politikasından taviz verilmeyeceğini vurgulaması ile kurda yaşanan gerileme TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınmasıyla yerini yeniden yükselişe bıraktı. 8,48’e yükselen kur haftanın devamında 7,70’e indi, ancak para politikasına dair belirsizliklere ek olarak doların da küresel piyasalarda yükselmesiyle kur 8,0 seviyesi üzerine yerleşti. Geçen haftayı 8,14 seviyesinden kapatan kur, dün 8,21’e çıktı ve son olarak TCMB Başkan Yardımcısının da dün görevden alınmasıyla kur bugün hızlı yükseliş yaşıyor.

Yurt içinde para politikasına dair endişelere doların da güçlenmesi eklenince fiyat bugün %2,5 üzeri artışla 8,46’ya çıktı. de 9,92’ye çıkarak 10 Kasım sonrası zirveyi görürken 11,63 ile rekor tazeledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB Başkanının görevden alınmasına dair bir açıklama yapmazken . Bugün TL’deki kaybın durdurulması için güven tazeleyen adımların atılması gerektiğine dikkat çekti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir