Dolar, teşvik/aşı güveni arttıkça zayıflıyor

Dolar, teşvik/aşı güveni arttıkça zayıflıyor

Dolar, teşvik/aşı güveni arttıkça zayıflıyor

Investing.com – ABD’nin mali teşviki ile aşı dağıtımının verdiği güven, daha riskli varlıklara yönelime teşvik ettiğinden Çarşamba günü dolar Avrupa ticaretinde zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 düşüşle 90,812 oldu ve 2,5 yılın düşük seviyesi olan 90,471’in biraz üzerinde işlem gördü.

%0,3 artışla 1,2132’ye yükseldi ancak Nisan 2018’den beri görmediği seviye olan 1,2177’den uzaklaştı. %0,1 artışla 104,23’e ulaştı. %0,5 artarak 0,7445’ten alıcılandı.

Salı günü Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 916 milyar dolarlık teşvik paketi önerisinde bulundu. Geçen hafta iki partiden milletvekillerinin olduğu bir grup 908 milyar dolar teklif etmişti. Bu durum, özellikle eyalet ve yerel hükümetlere yönelik yardımı içeren hiçbir tasarıyı kabul etmemeye devam eden Senato Lideri Mitch McConnell’ın, muhalefetten vazgeçmesi için üstündeki baskıyı artırıyor.

İyimserlik havasını destekleyen ve güvenli liman dolara zarar veren bir gelişme de ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının güvenliği veya etkinliğiyle ilgili endişe olmadığını gösteren veri dökümü yayımlaması oldu. Bu, Perşembe günkü toplantıda ilacın Amerika için kullanımının onaylanacağına işaret etti. İngiltere bu aşı ile nüfusu aşılamaya başladı bile.

Öte yandan %0,2 artarak 1,3382 oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ile Çarşamba günü yemek yiyecek ve Brexit sonrası ticaret anlaşmasına ket vuran meseleleri çözmeye çalışacak.

İngiltere hükümetinin İç Piyasalar Tasarısı’ndaki çekişmeli maddeleri iptal ettiğine dair Salı günkü haberler hissiyatı destekledi. Bu gelişme, İngiltere’nin anlaşma konusunda Johnson’ın düşündüğünden daha istekli olduğunun işareti olarak görüldü.

İlgi ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü yapılacak olan yılın son olacak. Tahvil alım programının boyut ve ölçeğinde artış bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca merkez bankasının Euro ile ilgili ne diyeceğini ya da ne yapacağını görmek için bekliyor olacak. Euro 2020 yılında %8 kazandı ve önceden bir tür ağrı eşiği olarak görülmüş olan 1,20 doların epey üzerinde seyrediyor.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “piyasanın ek ECB genişlemesine yönelik beklentileri ve USD’nin yapısal düşüşü göz ardı edilemez olduğundan ECB’nin rüzgara yaslanıp Euro’yu sakinleştirmesi çok zor olacak” dedi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir