Dolar, Powell’ın güvercin hissiyatı sürdürmesi ile düşüşte

Dolar, Powell’ın güvercin hissiyatı sürdürmesi ile düşüşte

Dolar, Powell’ın güvercin hissiyatı sürdürmesi ile düşüşte

Investing.com – Perşembe günü dolar, daha riskli dövizler karşısında üç yılın düşük seviyelerine gerileyerek zayıfladı. Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının genişlemeci politikasının devam edeceğini ifade etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 düşüşle 89,920 oldu.

%0,2 artışla 1,2193’e yükselirken %0,2 yükselişle 106,08 oldu. Nisan 2018’den bu yana ilk kez 1,43’e ulaştıktan sonra %0,1 kazançla 1,4153’ten alıcılandı.

ikilisi %0,3 kazançla 0,7992’ye ulaşarak yaklaşık üç yılın yükseğine yaklaştı. %0,2 artarak 0,7447 ve %0,1 düşüşle 1,2496’ya gerileyerek üç yılın düşük seviyesine yakın seyretti.

Fed Başkanı Powell, Çarşamba günü yarı yıllık ifadesine devam etti. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne, ABD ekonomisi, özellikle de işgücü piyasası açıkça toparlanmadıkça merkez bankasının ultra genişlemeci politikasını değiştirmeyeceğini söyledi.

Powell, “akomodatif bir politikamız var çünkü işsizlik çok yüksek ve işgücü piyasası, maksimum istihdamdan uzak” dedi.

Bu yorumlar, Salı günü Senato önündeki ifadesinde kullandığı güvercin hissiyatı sürdürdü.

ING analistleri bir araştırma yazısında “Fed’in daha uzun süre daha genişlemeci bir politika yinelemesi ve gelişen ekonomik görünümden bağımsız olarak tahvil alımlarında bir azaltma sinyali olmaması, döviz açısından doların genel düşüşü lehine kilit bir nokta olmaya devam ediyor” dedi.

Rahat finansal koşullar, mali teşvik vaadi ve hızlanan Covid-19 aşı dağıtımı, küresel ekonomik toparlanma konusunda artan güven ile sonuçlanarak güvenli liman dolara olan talebi azalttı.

Powell’ın işgücü piyasasının önemini vurgulaması ile gözler, haftalık çevrildi. Analistler, hala yüksek olan başvurularda bir nebze iyileşme bekliyor.

Dördüncü çeyrek kinci okuması da bugün paylaşılacak. Analistlerin beklentisi %1,9 olan ilk okumaya göre %2,0 olması yönünde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir