Dolar, Powell ve Yellen ifadesi öncesinde güçleniyor

Dolar, Powell ve Yellen ifadesi öncesinde güçleniyor

Dolar, Powell ve Yellen ifadesi öncesinde güçleniyor

Investing.com – Salı günü dolar güçlendi. İlgi Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ifadesi ve bunun tahvil getirileri için olası anlamında olacak.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 artışla 91,877’den işlem gördü.

%0,1 düşüşle 108,69’a gerilerken Almanya karantinayı 18 Nisan’a kadar uzatma kararı aldıktan sonra %0,1 kayıpla 1,1925 oldu. %0,2 kayıpla 1,3833’e düştü.

Öte yandan %1,2 düşüşle üç ayın düşük seviyesi olan 0,7076’ya geriledi. Yeni Zelanda hükümeti, konut arzını artırıp spekülatör için vergi teşviklerini kaldırarak hızla büyüyen emlak piyasasını sakinleştirmek için yeni tedbirler duyurdu. Bu, ikilisini %0,8 düşürerek 0,7685’e çekti.

Bununla birlikte Salı günü ilgi, ABD Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ilk ortak görüntüsünü verecek olan Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen üzerinde olacak.

Dolar, kısmen ABD Hazine getirilerindeki artışların desteğiyle bu ay %2 kazandı ve Fed yetkilileri, bununla yaşamaya hazır olduklarının sinyalini verdi.

Powell ve Yellen’a, tahvil getirilerinin daha ne kadar artacağı da dahil Fed’in süper genişlemeci politikasından doğacak olası risklerle beraber Hazine ve Fed’in salgına karşı verdiği tepkiyle ilgili sorular sorulması bekleniyor.

10 yıllık ABD tahvil getirileri Salı günü %1,67’ye geriledi. Geçen hafta %1,75 üzerine çıkmıştı.

ING analistleri “dolar endeksi (DXY), aşı dağıtımındaki yavaşlık ve Avrupa’daki yeni karantinaların büyük etkisiyle hala destek görüyor – Avrupa dövizinin dolar endeksinde %77 bir ağırlığa sahip olduğunu unutmayın. Ancak ABD’nin 10 yıllık getirilerindeki 70bp üzerindeki artış düşünüldüğünde DXY’nin daha iyi bir tepki vermesi gerekiyordu” dedi.

Bu hafta ilgi çekecek diğer durum, ABD Hazinesi’nin Salı günü 60 milyar dolar iki yıllık, Çarşamba günü 61 milyar dolar beş yıllık ve Perşembe günü 62 milyar dolar yedi yıllık tahvil satışı olacak.

Hazine önemli bütçe açığını finanse etmek için çok fazla kağıt satmak zorunda kalacak. Son ihaleler sorunsuz bir şekilde ilerlemiş olsa da Şubat sonunda yapılan 62 milyar dolarlık yedi yıllık tahvil ihalesi, rekor düşüklükte bir talep gördü ve getirilerde büyük artışlara yol açtı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şahin merkez bankası yöneticisi Naci Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirmesinin ardından Pazartesi günü %7,5 düşüş yaşayan lira zayıflamaya devam etti ve %1,3 artışla 7,8956’ya ulaştı.

ABD, AB, İngiltere ve Kanada, kuzey batı Çin’de Müslüman Uygurlara karşı insan hakları ihlallerinden dolayı Pazartesi günü Çinli yetkililere yaptırım uygulamış olsa da yuan büyük oranda istikrarını korudu ve %0,1 artışla 6,5112’den işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir