Dolar küresel piyasalarda güçlenirken dolar/TL kuru da yükselişe geçti

Dolar küresel piyasalarda güçlenirken dolar/TL kuru da yükselişe geçti

Dolar küresel piyasalarda güçlenirken dolar/TL kuru da yükselişe geçti

Investing.com –  ile haftaya çok sert yükselişle başlayan kuru, dün günü 7,80 seviyesi altında tamamladı. Kur bugün en düşük 7,6933’ü görmesinin ardından yönünü yukarı çevirdi ve %1’lik hareketle 7,9465’i görmesinin ardından son dakikalarda 7,90’dan işlem görüyor.

Yurt içinde para politikasına dair belirsizlik TL üzerinde baskı oluştururken küresel tarafta ise dünkü kaybını silerek tekrar 92,0 seviyesi üzerine çıktı. Endeks dün 91,70’e gerilemişti ve bugün ise 92,17’ye yükseldi. Dolardaki yükselişle bugün gelişen ülke paralarının tamamında düşüş var ve günlük bazda en çok kayıp %1,5 ile yaşanırken rubleyi , ve takip ediyor. Paritede de bugün düşüş var, dün 1,1945’e yükselen bugün 1,1880’e geriledi.

19 Mart’ta %1,75’e çıkmasının ardından son işlem günlerinde düşüşte ve 1,63’e çekildi. Fed Başkanı ve diğer yetkililerin enflasyona dair görüşlerini tekrarlamaları, öte yandan yeni teşvik paketi hazırlıklarıyla tahvillerdeki hareketlilik bir nebze geriledi. Buna karşın dolar göstergesi güçlenmeye başlıyor ve bu da piyasalarda dolar etkisini artırıyor.

Dolar/TL kurunda 7,80 üzeri günlük kapanışlar alım yönlü hareketin devamı olarak önemli görülüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir