Dolar, istihdam raporu öncesinde dört ayın yükseğine yakın

Dolar, istihdam raporu öncesinde dört ayın yükseğine yakın

Dolar, istihdam raporu öncesinde dört ayın yükseğine yakın

Investing.com – Pazartesi günü dolar, önemli bir istihdam raporu öncesinde yükseldi. Aşı konusunda hızlanan ilerleme, doların lehine olarak göreli büyüme beklentilerine işaret etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 92,865 oldu ve dört ayın yükseği 92,868’e çok yakın seyretti.

%0,1 düşüşle 109,55, %0,2 kayıpla 1,3760 ve %0,2 gerileyerek 0,7620 oldu.

Temkinli hissiyat ile yatırımcılar güvenli limanlara yöneldikçe son birkaç hafta ABD doları talep gördü ve ABD ekonomisinin gücü ve hızlı aşı dağıtımı da doları parlattı.

Geçen hafta ABD’nin bir yılın düşük seviyesine geriledi ve Başkan Joe Biden, 100 milyon aşıya programdan 42 gün önce ulaştıktan sonra aşı hedefini ikiye katlayacağını söyledi.

Bu, bu yıl tahvil getirilerinde büyük bir artışa yol açtı; geçen hafta %1,75’e kadar yükseldi.

ING analistleri “dolarda düzeltici bir sıçrama olarak gördüğümüz şeyin seyrini sürdürdüğüne dair henüz çok az işaret var” dedi.

%0,1 düşüşle 1,1781’e geriledi. Avrupa’nın aşılama programı, tedarik sorunları ve güvenlik endişeleri ile darbe aldı.

ING ekledi; “ilginin çoğu Avrupa’da virüsün durumunda ve karantinaların, artan vaka sayılarını yavaşlatıp yavaşlatamayacağında ve ayrıca yavaş aşılama temposunun nihayet çıkış hızına ulaşıp ulaşamayacağında olacak. EUR/USD önümüzdeki hafta 1,1700’e karşı kırılgan.”

Bu hafta ABD veri gündeminde Satın Alma Müdürleri Endeksi var ancak esas rapor, Kutsal Cuma günü yayınlanacak olan resmi olacak. İşgücü piyasasında toparlanmanın devam ettiğini göstermesi beklenirken işsizlik oranının Şubat ayındaki %6,2’ye göre düştüğü tahmin ediliyor.

ING: “ancak bunların hiçbiri, 10 milyon insanın yeniden iş bulmasını bekleyen ve bu işsizler için her şeyi kapsayan bir rakam olarak işsizlik oranını zayıflatmak için yola çıkan Fed’i gerçekten etkilemeyebilir.”

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir