Dolar, Hazine verimlerinin yükselmesiyle toparlanıyor

Dolar, Hazine verimlerinin yükselmesiyle toparlanıyor

Dolar, Hazine verimlerinin yükselmesiyle toparlanıyor

Investing.com – Hazine verimlerinin artması üzerine düşük seviyelerden toparlanan dolar Pazartesi günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 artışla 90,335’e yükseldi ve şimdi geçen hafta gördüğü yaklaşık üç yılın düşük seviyesinin %1 üzerinde.

%0,2 artarak 104,16 ve geçen hafta 1,2349’a yükselen %0,3 düşüşle 1,2184 oldu. %0,8 düşüşle 0,7701’den işlem gördü.

Doların uzun bir süre boyunca zayıf kalmasının ardından yatırımcılar, enflasyonda artışa yol açan ekonomik toparlanmaya ve Fed’in olağanüstü akomodasyonunun yılın sonuna doğru biteceğine bahis koyuyor. Seçilmiş Başkan Joe Biden, çoğu ek borçlanma ile finanse edilecek “trilyon dolarlarca” ek teşvik harcaması sözü verdi.

Demokratların Kongre’nin her iki bölümünü de kontrol altına alacak olması gerçeği, bu vaatleri daha gerçekleştirilebilir kılıyor ve bu, ABD’nin 10 yıllık gösterge veriminin 20 puandan fazla artarak bu yıl %1,12’ye yükselmesi ile sonuçlandı. Mart ayından beri ilk kez %1’i aşmış oldu.

Doları yükseltmeye yardımcı olan bir diğer gelişme, Fed’in ultra düşük faiz oranı politikasını ne kadar süre yürürlükte tutacağına dair artan belirsizlik oldu.

ABD merkez bankası, faiz oranlarının en az 2023’e kadar sıfıra yakın kalacağına işaret etmiş olsa da Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, koronavirüs aşısının etkileri görülüp daha büyük hükümet harcaması olasılığı olması ile ABD ekonomisinin “etkileyici” bir yıla hazırlandığını söyledi.

Clarida, ABD ekonomisinin Aralık ayında 140.000 kaybı yaşadığını gösteren verilere rağmen bu görüşünü açıkladı. Aylık istihdam raporunda Nisan ayından beri görülen ilk negatif rapor oldu.

Öte yandan ikilisi %0,1 artışla 6,4786’ya yükseldi. Çin’in ’si Aralık ayında geçen yılın aynı dönemine göre %0,4 küçüldü. Şubat ayından beri en yavaş temposuna düşerek ülkenin imalat sektöründeki toparlanmanın devam ettiğini ortaya koydu.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir