Dolar hala zayıf; Demokratlar Senato’yu alacak

Dolar hala zayıf; Demokratlar Senato’yu alacak

Dolar hala zayıf; Demokratlar Senato’yu alacak

Investing.com – ABD’nin Georgia’daki Senato seçimlerinde öngörülen Demokrat zaferleri, iki yıl boyunca genişleyici maliye ve para politikalarına işaret ederken dolar Perşembe günü üç yılın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 89,472’ye gerileyerek 2018 Mart ayından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 89,206 puandan uzaklaşmadı.

Artan Covid-19 vakalarından dolayı Tokyo, Saitama, Kanagawa ve Chiba’da beklenen yeni acil durum ilanları ile yen düşük performans gösterdi ve %0,2 artarak 103,29 oldu.

, yaklaşık üç yılın yükseği olan 1,2346 puana ulaştıktan sonra %0,1 kayıpla 1,2317 oldu. Euro, beklenenden güçlü gelen Kasım ayına ait ile destek gördü. Bu veri, geçen yılın sonuna göre imalat sektöründe görece güçlü bir performans sergilendiğine işaret etti.

İngiltere’nin yeni bir karantinaya girmesi ile %0,2 düşüşle 1,3581’e geriledi ve Pazartesi günü gördüğü yaklaşık üç yılın yüksek seviyesi 1,3703 doların altına indi. %0,2 düşüşle 0,7786 oldu. Çarşamba günü üç yılın yükseği olan 78,195’i görmüştü.

Demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un, Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan yarışta kazanması bekleniyor. Bu da Demokratların artık Beyaz Saray’ı, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu kontrol altına alacağı anlamına geliyor.

Böylece seçilmiş Başkan Joe Biden’in, ek teşvik tedbirleri de dahil olmak üzere kendi programını uygulama yolunun daha açık olacağı beklentileri artıyor.

ING analisti James Knightley bir araştırma yazısında “Georgia seçimlerinin sonucu, 2021 yılında ekonomik toparlanmayı desteklemek için Cumhuriyetçilerin Senato’daki çoğunluğunu koruması halinde sunulacak olana göre daha büyük ve daha süratli bir harcama paketi anlamına geliyor” dedi ve ekledi, “bu, daha reflasyonist senaryoya göre dolar gittikçe artan bir düşüş baskısı altına girebilir.”

Washington DC’de gerçekleşen şiddet olaylarına rağmen döviz piyasaları görece sakin kaldı. Başkan Donald Trump’ın destekçileri, Biden’in Kasım ayındaki başkanlık seçiminde elde ettiği zaferin tasdiklenişini durdurmak için Kongre binasına hücum etti.

Perşembe günü yayınlanacak ana ekonomi verisi, özellikle Cuma günkü raporu öncesinde ve geçen ay ABD şirketlerinin Nisan’dan bu yana ilk kez işten çıkarma yaptığına işaret eden Çarşamba günkü rakamları sonrasında haftalık olacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir