Dolar güçleniyor, enflasyon endişeleri üzerine Hazine getirileri yükselişte

Dolar güçleniyor, enflasyon endişeleri üzerine Hazine getirileri yükselişte

Dolar güçleniyor, enflasyon endişeleri üzerine Hazine getirileri yükselişte

Investing.com – Pazartesi günü dolar, bu haftaki Fed toplantısı öncesinde enflasyon endişeleri üzerine Hazine getirilerinde yaşanan artış yardımıyla yüksek işlem gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , geçen haftanın sonunda gördüğü bir haftanın düşük seviyesi 91,364 puandan %0,2 artışla 91,817 oldu.

%0,2 artışla 109,23 oldu ve üç hafta içinde ilk kez geçen hafta yükselen %0,2 kayıpla 1,1928’e geriledi. %0,1 kayıpla 1,3912’ye düşerken %0,4 azalarak 0,7734’ten işlem gördü.

Yatırımcılar, aşı kampanyası karantinaları bitirdikçe büyük mali teşvik ve bastırılmış tüketici talebi üzerine artan enflasyonist baskılara karşı ihtiyatlı olmaya başladı.

ABD , Cuma günkü verilerin gösterdiğine göre iki yıl içinde en büyük yıllık artışını yaşadı ve bu, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketi yürürlüğe girmeden önceydi.

Hazine getirileri Pazartesi günü %1,62 seviyesindeydi.

Bu durum ilgiyi, ABD Fed’in Çarşamba günü bitecek olan iki günlük çevirecek. Merkez bankasının yılın ikinci toplantısında majör politik değişimler duyuracağına dair beklentiler düşük ancak 2021 büyüme ve enflasyon tahminlerini yükseltmesi mümkün.

Nordea analistleri bir araştırma yazısında “[Fed başkanı] Jay Powell, Çarşamba günü enflasyonla ilgili bir kamyon soru ile karşı karşıya olacak ve eğer enflasyonun ‘orta düzeyde aşılmasına’ izin verilmesine atıfta bulunmaya devam ederse muhtemelen enflasyon beklentileri de takip edeceğinden uzun tahvil getirilerinin artmasını beklemeliyiz” dedi.

(BoE) ve (BoJ) da faiz ayarlama toplantısı yapacak.

Öte yandan %0,1 düşüşle 6,5057’ye geriledi. Çin’in güçlü ekonomi verileri, ülkenin Covid-19 krizinden toparlandığına işaret ederek yuana destek oldu.

Pazartesi günü yayınlanan Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verileri, Şubat ayında yıllık %35,1 ve %33,8 büyüdüğünü gösterdi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir