Dolar, Fed açıklaması öncesinde yükseliyor

Dolar, Fed açıklaması öncesinde yükseliyor

Dolar, Fed açıklaması öncesinde yükseliyor

Investing.com – Çarşamba günü dolar Avrupa ticaretinde güçlü bir hissiyatı destekledi. Yatırımcılar, gelecekteki para politikalarına dair rehberlik için iki günlük Fed toplantısının sonuçlarını bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 91,925’e ulaşarak ABD’nin yüksek tahvil getirilerinden gelen destekle art arda üçüncü seansta da yükselmiş oldu.

ikilisi Japonya Bankası’nın (BoJ) öncesinde %0,2 artışla 109,15’e yükselerek bu haftanın başlarında gördüğü dokuz ayın yükseği yakınına ulaştı.

İngiltere Bankası (BoE) %0,2 yükselişle 1,3915’e ulaşırken %0,1 düşüşle 0,7736’dan işlem gördü.

Fed Çarşamba günü iki günlük bitirecek ve hız kazanan Covid-19 aşı programı ve 1,9 trilyon dolarlık yeni teşvikin ardından ABD’nin ekonomik büyümesi için ekonomik tahminleri yükseltmesi bekleniyor.

Bununla birlikte ING analistleri, “FOMC’un tonundaki önemli bir değişim olması muhtemel görünmüyor ve piyasalar, toparlanma beklentilerindeki iyileşmeye rağmen ‘daha uzun vadeli daha düşük’ (ve daha uzun vadeli niceliksel genişleme) vaadinin sadece yinelenmesi ile muhtemelen çözümsüz kalacak” dedi.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in, daha önce öngördüğünden daha erken olacak şekilde, 2023 yılında faiz oranlarında artış yapmaya meyilli olup olmayacağını da araştıracak.

ING ekledi, “bu, doları muhtemelen yükseltecektir, aksi halde mevcut ultra güvercin duruşundan bir sapma olmazsa artış yönlü hareket sınırlı olabilir.”

Öte yandan Avrupa’da yeni karantinalarla aşılardaki gecikmelere ilişkin endişeler artarken %0,1 düşüşle 1,1892’ye geriledi ve geçen hafta gördüğü üç buçuk ayın düşük seviyesi olan 1,1835 dolardan pek uzaklaşmadı.

Salı günü Fransa Başbakanı Jean Castex Salı günü yedi günlük ortalama yen vaka sayısının, ilk kez 25.000’in üzerine çıkarak en son Kasım ayında görülen seviyelere yükselmesi ile Fransa’nın üçüncü Covid-19 dalgasına girdiğini söyledi.

Avrupa’nın birkaç ülkesi ile birlikte Fransa da bölgenin sağlık yetkililerinin tavsiyelerine rağmen AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının kullanımını askıya aldı.

ING: “halkın aşıya olan güveninin zedelenmiş olma riski var ve AB ile ABD arasındaki aşılama açığı daha da genişleyebileceğinden bu, Euro üzerinde baskı yaratabilir.”

Buna ek olarak Brezilya merkez bankası Çarşamba günü ve 50 bp faiz artırımı ile bu yıl faizleri artıracak ilk G20 ülkesi olmaya hazırlanıyor.

Bankanın, en azından kısmen ülkenin ekonomiyi salgından korumak için harcadığı miktara bağlı olarak enflasyonu yükselten düşüşü durdurması için böyle yapması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir