Dolar Endeksi 2 ayın zirvesini görmesinin ardından hafif geri çekilme yaşıyor

Dolar Endeksi 2 ayın zirvesini görmesinin ardından hafif geri çekilme yaşıyor

Dolar Endeksi 2 ayın zirvesini görmesinin ardından hafif geri çekilme yaşıyor

Investing.com –  Haftaya yükselişle başlayan , bugün 94,25 ile 27 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından 94,0 seviyesi altına geriledi. Haftalık bazda 4 ayın en iyi performansını gösteren endeks, salgında ikinci dalga endişelerinin artması ile güçlendi.

Küresel borsalardaki düşüş teknoloji liderliğinde toparlanma gösterse de iyimser görünümün yerini endişeye bıraktığı görülüyor. Gelişen ülke piyasalarında Güney Amerika ve Avrupa tarafında salgındaki vaka artışıyla düşüş önde gidiyor. ABD tarafında ise sınırlı.

Doların küresel piyasalarda güçlenmesi ile 1,1870’ten başlattığı düşüşünü bugün gün başında 1,1672’ye kadar sürdürdü ve 27 Temmuz sonrası dip seviyeyi görmesinin ardından 1,17 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Dolar bugün gelişen ülke paralarının tamamı karşısında yükseliş yaşarken sadece wone sınırlı pozitif ayrışıyor. TL karşısında 7,6850 ile yeni rekor seviyeye çıkan dolar haftalık bazda kazançlarını da genişletti.

Yarın yapılacak toplantısı öncesinde karşısındaki rekor ataklar devam ederken merkezin faizlerde değişikliğe gitmesi ise beklenmiyor. Sürpriz bir faiz artışı durumunda oran kurdaki hareket için önemli ve 100-200 bp aralığındaki bir oranın kurda sınırlı etki yaratması bekleniyor. Geri çekilmelerde ise 21 günlük hareketli ortalama bölgesi olan 7,51 en yakın destek olarak izleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir