Dolar, Ekonomik Toparlanma Endişeleri Arasında Güçlendi

Dolar, Ekonomik Toparlanma Endişeleri Arasında Güçlendi

Dolar, Ekonomik Toparlanma Endişeleri Arasında Güçlendi

Investing.com – İkinci dalga Covid-19 enfeksiyonlarından dolayı küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler yatırımcıların riskli varlıklardan çıkıp güvenli limanlara yönelmesi ile dolar yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artarak 94,505 oldu.

Buna ek olarak %0,1 düşüşle 1,1653’e geriledi ve Çarşamba günü gördüğü iki ayın düşük seviyesine yakın mesafede kaldı. %0,2 kayıpla Temmuz ayında gördüğü seviyelerin yakınında 1,2694 olurken %0,1 düşüşle 105,34’ten alıcı buldu.

ING analistlerine göre “Avrupa’da artan Covid vakaları ve yenilenen karantina tedbirleri arasında küresel hissiyat kırılganlığını korudukça dolar getirilerini koruyor.”

Fransa, Perşembe günü yaptığı açıklamada, diğer tedbirlerin yanı sıra bar ve restoranların 22.00’da kapanacağını duyurarak sosyal buluşmalar üzerindeki kısıtlamaları artıran son ülke oldu.

Riskli varlıklardan kaçınmaya sebep olan diğer gelişme, Fed’den bir grup politikacının, ekonomiyi desteklemek için daha fazla hükümet yardımına ihtiyaç duyulduğuna ve bu teşvikin yakın vadede pek olası görünmediğine dikkat çekti. IHS Markit’in ABD PMI verisindeki düşüş de yardımcı olmadı.

İlgi Perşembe günü yayınlanacak olan Alman IFO anketinde olacak. Avrupa’nın en büyük ekonomisinin iş hissiyatında gelişme yaşanmış olması tahmin ediliyor.

Öte yandan %0,1 yükselişle 0,9240 olurken İsviçre Merkez Bankası’nın son politika toplantısı öncesinde %0,1 kayıpla 1,0767’ye düştü.

Frank, merkez bankasının Haziran ayındaki son toplantısından beri yaklaşık %1 düşüş yaşayarak merkez bankasının ralli yaşayan dövizin dezenflasyon etkilerini engellemek için banka üzerindeki baskıyı gevşetmesiyle kilit mevduat faizinin %-0,75’te bırakılması bekleniyor.

Perşembe günü Mısır ve Türkiye’de yapılacak merkez bankası toplantıları da büyük döviz hareketleri riski göz önüne alınarak döviz yatırımcıları tarafından dikkatlice takip edilecek: Türk lirası toparlanmadan önce tüm zamanların yeni düşük seviyesini gördü.

Bloomberg anketinde yer alan 11 ekonomistin bir hariç hepsi, Mısır merkez bankasının Mart ayındaki 300 baz puanlık indirim hamlesi nedeniyle gösterge mevduat faizini %9,25’te tutacağını tahmin ediyor.

Banka sermaye girişini yüksek tutma konusunda ilgisini sürdürüyor, Mısır’ın reel faiz oranları dünyanın en yüksekleri arasında.

Türkiye’de durum daha değişken ancak Bloomberg anketindeki 31 analistin yalnızca üçü, bir haftalık kilit repo faizinin %8,25 puandan artırılacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte Goldman Sachs (NYSE:) ve JPMorgan Chase (NYSE:) (NYSE:) dahil altı kuruluş, son likidite kredi faizinde – merkez bankasının en yüksek oranı – yüzde çeyrek puan ile 100 bp arasında bir artış öngörüyor.

%0,1 düşüşle 7,5869 olurken %0,3 artarak 15,7500’den işlem gördü.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir