Dolar düşüşte, işsizlik başvuruları, TSM harcama çılgınlığı, OPEC+: Piyasalarda neler oluyor?

Dolar düşüşte, işsizlik başvuruları, TSM harcama çılgınlığı, OPEC+: Piyasalarda neler oluyor?

Dolar düşüşte, işsizlik başvuruları, TSM harcama çılgınlığı, OPEC+: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Başkan Joe Biden’in kurumsal vergileri artırma ve büyük altyapı harcamaları planını anlatmasının ardından dolar ve ABD tahvil getirileri düştü. ABD’nin haftalık işsizlik başvurusu paylaşılacakken Avrupa’da imalat küresel iyileşmenin tadını çıkarıyor. Microsoft (NASDAQ:) ABD ordusundan 22 milyar dolarlık bir sipariş alırken Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), dünyadaki çip kıtlığını çözmek için 100 milyar dolar harcayacak. OPEC, Mayıs ayı üretim politikasını tartışmak üzere Rusya ve diğerleri ile toplanacak.

İşte 1 Nisan Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Başkan Joe Biden, 2,25 trilyon dolarlık altyapı harcama planlarını finanse etmeye destek için orta vadede kurumsal gelir vergisini %28’e çıkarmak istediğini söyledikten sonra ABD doları ve ABD Hazine getirileri düşüş yaşadı.

Biden’in vergi planlarında yabancı kazançlara uygulanan vergi oranının %10’dan %21’e çıkarılması da yer alıyor. Bu, Apple (NASDAQ:) ve Facebook (NASDAQ:) gibi ABD’nin en büyük şirketlerinden bazılarını orantısız şekilde etkileyecek bir durum.

Planlar Senato Cumhuriyetçilerinin itirazı ile karşılaşacak ancak Trump yönetiminin, çokuluslu şirketleri vergilendirme konusunda yeni bir çerçeve üzerinde çalışan uluslararası bir projeyi fiilen terk etmesinin ardından İnternet şirketlerine ‘dijital hizmet vergileri’ hazırlayan Avrupa ile olası pahalı anlaşmazlıkları önleyebilir.

Çarşamba günkü ADP raporunda görülen özel sektör işe alımlarındaki sıçramanın ardından haftalık işsizlik başvuruları raporu da eyaletler ve şehirler işyerleri ve sosyal buluşmalar üzerindeki kısıtlamaları kaldırırken işgücü piyasasının iyileşme durumuna ışık tutacak.

Analistler ilk başvuruların geçen hafta 680.000’e düşmüş olmasını bekliyor. Önceki hafta pandemi sonrasının düşük seviyesi olan 684.000 olarak gerçekleşti.

Mart ayına ait Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) nihai iş anketi de yayınlanacak. Euro bölgesi imalat PMI okuması 62,4 puandan revize edilerek 62,5 puana çıkarılırken İngiltere imalat PMI okuması da 58,9 puana revize edildi – on yılın en yükseği. Ancak Fransa genel karantinayı bir ay daha uzattıktan sonra hizmet okuması o kadar parlak olmayabilir. , ve tüm zamanların yükseğini gördü.

ABD piyasaları yeni çeyreğe pozitif başlayacak. Uzun vadeli faizler yatışırken teknoloji sektörü yine gözde oldu.

16 puan artarken %0,3 ve %0,9 yükseldi.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında ABD ordusundan HoloLens teknolojisine dayalı artırılmış gerçeklik kulaklığı için 22 milyar dolarlık, 10 yıllık bir anlaşmayı garantileyen Microsoft (NASDAQ:) var.

Ayrıca Çarşamba günü Archegos yangın satışının artçı sarsıntılarından birinde B sınıfı hisseleri %82 yükselen Discovery (NASDAQ:) ve Google birimi, çalışanlarına bu ay ofise dönmelerini istediğini bildiren Alphabet (NASDAQ:) de ilgi çekecek. Yolcu gemisi operatörü Carnival (NYSE:) kazançlarını paylaşacak.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), çip üretim kapasitesini artırmak için önümüzdeki üç yıl 100 milyar dolar harcamayı düşündüğünü söyledi. Bu, bu yıl dünya genelinde üreticileri sıkıştıran küresel yarı iletken kıtlığına şimdiye kadar verilmiş en dramatik yanıt.

Şirket, 5G teknolojisinin yayılması ve hayatın gittikçe daha çok otomatikleşmesi nedeniyle talepte görülen istikrarlı artışı karşılamak için kapasite geliştirmede bu yıl 28 milyar dolar harcamayı planlamıştı zaten. Her türden yüksek teknoloji ürünlerine olan talebi artıran salgının etkileri ile birleşen bu artış, otomobil üreticileri ile diğerlerini üretime atılmaya zorluyor.

TSMC ayrıca 2022 yılından itibaren silikon plakalardaki fiyat indirimlerini bir yıllığına askıya alacağını söyledi. Hisseleri piyasa öncesinde %2,8 yükselirken Hollanda merkezli ASML gibi tedarikçilerinin hisse fiyatları, Asya ve Avrupa ticaretinde sıçradı.

Yarı iletken hisseleri, Micron Technology’nin (NASDAQ:) güçlü kazançları ve kılavuzu ile de destek gördü.

OPEC’in, pozisyonunu koordine etmek için toplanmasından bir gün sonra dünyanın en büyük üreticileri Mayıs ayı üretim seviyelerine karar vermek için tekrar toplanacak.

Reuters raporuna göre toplantıda iki seçenek tartışılacak: birisi üretimi mevcut seviyelerde korumak, diğeri günlük 500.000 varil artırmak. OPEC üyesi olmayan Rusya ve Kazakistan’ın ikinci seçeneği desteklediği anlaşılırken Suudi Arabistan ile diğer OPEC üyelerinin ilkini tercih edeceği bildirildi.

Toplantı TSİ 16.00’da başlayacak.

%2,1 artışla 60,39 dolar olurken %1,9 yükselerek 63,90 dolara ulaştı.

Öte yandan Baker Hughes, Paskalya tatilinden dolayı bir gün erken paylaşacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir