Dolar düşüşte; ECB toplantısı öncesinde Euro ilgi odağında

Dolar düşüşte; ECB toplantısı öncesinde Euro ilgi odağında

Dolar düşüşte; ECB toplantısı öncesinde Euro ilgi odağında

Investing.com – Dolar, enflasyon korkularını yatıştıran iyimser verileri sonrasında Perşembe günü Avrupa ticaretinde dolar düşüş yaşarken Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yaklaşan toplantısı öncesinde Euro ilgi odağında.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , bir haftanın düşük seviyesi olan 91,698’i gördükten sonra %0,1 düşüşle 91,727 oldu.

%0,3 artışla 108,70 ve %0,1 yükselişle 1,3948 olurken %0,5 kazanarak 0,7774’ten alıcılandı.

ABD Hazine getirilerinin yanında dolar da genişlemeci mali ve parasal politika birleşimi üzerine istikrarlı bir şekilde yükseliyor. ABD Temsilciler Meclisi Çarşamba günü 1,9 trilyon dolarlık büyük teşvik paketine nihai onayı verdi. Bu, enflasyona ve Fed’in parasal teşviki iddia ettiğinden daha erken sonlandırmasına yol açarak daha güçlü bir toparlanmaya yol açacak.

Bununla birlikte çekirdek Şubat ayında aylık bazda sadece %0,1 yükseldiğini gösteren verilerin ardından Çarşamba günü bu görüş zarar gördü. Yıllık bazda , Ocak ayında kaydedilen %1,4’ten yavaşlayarak %1,3 artış yaşadı.

10 yıllık Hazine getirileri Perşembe günü %1,51 puanda işlem gördü – geçen hafta gördüğü %1,63’ün epey altında.

Günün ilerleyen saatlerinde ilgi, ABD’nin 30 yıllık Hazine tahvil ihalesinde olacak. Şubat ayında zayıf geçen 7 yıllık ihale, getirilerdeki son artıştan önce gerçekleşti ancak bu hafta 3 ve 10 yıllık ihaleler, piyasanın bu yıl salgına karşı tedbirleri finanse etmek için gereken borçtaki büyük artışları karşılama kabiliyetine ilişkin endişeleri yatıştırmaya yetecek kadar talep çekti.

Öte yandan , Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son öncesinde %0,1 artışla 1,1942 oldu.

ING analistleri bir araştırma yazısında “Euro gücünün artık acil bir sorun olmadığı ve bunun yerine yüksek tahvil getirilerinin odak noktasında olduğu göz önüne alındığında ECB toplantısı euro için bir risk olayı olmamalı” dedi.

Yatırımcılar merkez bankasının dövize ilişkin görüşleri yerine toplantı öncesinde tahvil getirilerine ilişkin politikacıların farklı görüşlerini inceliyor olacak.

ING ekledi, “ECB, getirilerdeki yersiz artıştan ve finansal koşulların sıkılaşmasından bahsedebilirken tek dövize baskı yapacak daha güçlü eylem (yani Pandemik Acil Satın Alma Programı ‘zarfındaki’ bir artış – duyuru veya doğrudan sinyal verme) pek olası değil.”

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir