Dolar düşüşte; bütçe öncesinde gözler sterlinde

Dolar düşüşte; bütçe öncesinde gözler sterlinde

Dolar düşüşte; bütçe öncesinde gözler sterlinde

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü Avrupa ticaretinde hafif düşüş yaşadı. ABD Hazine getirileri düşüş yaşarken risk hissiyatı desteklendi. İngiltere bütçesi öncesinde ilgi sterlinde olacak.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 90,748’e geriledi.

%0,1 artarak 1,2094, %0,2 yükselişle 106,82 ve %0,1 kazançla 0,7828 oldu. Avustralya’da , ekonominin dördüncü çeyrekte %3,1 ile beklenenden daha büyük bir büyüme sergilediğini gösterdi.

Küresel tahvil piyasasındaki hareketler, döviz kurlarında çok etkili oldu. Enflasyon baskısının merkez bankaları ve özellikle Fed’in, Covid-19 salgını başından beri yürürlükte olan genişlemeci para politikalarına son vermesine yol açacağı endişeleri arasında geçen hafta tahvillerde büyük artışlar yaşandı.

Bununla birlikte Hazine getirileri bu hafta stabilize oldu. 10 yıllık senet, geçen hafta kısa süreliğine %1,60’ı gördükten sonra %1,40 seviyesinde işlem görüyor. Fed konuşmacıları piyasanın, uzlaşmacı para politikası duruşunun bir süre daha yürürlükte olacağını bilmesini istiyor.

Fed Yöneticisi Lael Brainard, varlık alımlarını azaltmak için gerekli koşulları sağlamanın “biraz zaman alacağını” söyleyerek bu görüşü ifade eden son kişi. Yine de geçen hafta tahvil piyasalarında yaşanan hızlı artışın ‘gözünden kaçmadığını’ kabul etti.

Hissiyatı destekleyen diğer gelişmeler, Texas Valisi Greg Abbott’un eyaletteki karantina kısıtlamalarını kaldırma kararı ile Başkan Joe Biden’in, ABD’nin Mayıs sonuna kadar tüm yetişkinlere yetecek kadar aşısı olabileceği açıklaması oldu.

Avrupalı yetkililer ise artan getirilerle ilişkili sorunlar konusunda daha çok endişe ifade etti.

Salı günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, blokun para yetkilisinin tahvil alımlarını genişletmesi, hatta getirileri düşürmek için gerektiği takdirde onlara ayrılan kotayı artırması gerektiğini söyledi.

Öte yandan İngiltere’nin yıllık bütçesi öncesinde %0,2 artışla 1,3982 oldu. Maliye Bakanı Rishi Sunak, salgının verdiği mali zararla boğuşurken ülkenin son vergileme ve harcama planlarını açıklayacak.

ING analistleri, “duyurulan ek mali destek, ikinci çeyrekte GBP için yapıcı bir görünümün altını çizmeli. Ek mali destek, ekonomik toparlanmaya olanak sağlar ve G10 döviz alanında GBP’yi üstün performans sergileyen döviz haline getirir” dedi.

Buna ek olarak , Polonya merkez bankası toplantısı öncesinde %0,1 artışla 3,7566 oldu. Yeni Covid-19 kısıtlamaları tehdidine karşı hızlanan enflasyon baskısı altında iken faizleri rekor düşük seviyelerde bırakması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir