Dolar düşüşte ancak hala destek görüyor; 3 Yıllık tahvil ihalesi bekleniyor

Dolar düşüşte ancak hala destek görüyor; 3 Yıllık tahvil ihalesi bekleniyor

Dolar düşüşte ancak hala destek görüyor; 3 Yıllık tahvil ihalesi bekleniyor

Investing.com – Dolar Salı günü Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı ancak artan Hazine getirileri ve ABD ekonomisinde güçlü bir toparlanma beklentisi üzerine çok ayın yükseğine yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , Kasım ayından beri gördüğü en yüksek seviye olan 92,528’e ulaştıktan sonra %0,2 düşüşle 92,130 oldu.

ikilisi, Euro bölgesi dördüncü çeyrek GSYH revizyonu ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika kararı vermesi öncesinde Kasım 2020’den beri gördüğü en düşük seviyelere geriledikten sonra %0,3 artışla 1,1883’e ulaştı. Pazartesi günü yayınlanan veriler, enflasyon gerginliğinin dünya piyasalarını ele geçirmesinden dolayı ECB’nin iki hafta önce tahvil alımlarını belirgin bir şekilde artırmadığını gösterdi.

Piyasa için diğer bir test, 3 yıllık Hazine senetlerinin satışı olacak. Bir hafta öncesinde yedi yıllık senetlerin zayıf ihalesi, getirilerde büyük bir artışı tetikledi. Üç yıl vadeliler kısa vadeli faizlere daha hassas ve yatırımcılar Fed’in faizleri artırmaya başlamasını beklediklerinde, fiyat teklifi daha açık bir yorum olacaktır.

Japonya’nın dördüncü çeyrek GSYH okuması, %3,0 olan ilk tahmine kıyasla %2,8 büyüme yönünde revize edildikten sonra %0,1 düşüşle 108,78 oldu. Cuma günü 1,3779 dolar ile üç haftanın düşük seviyesine dokunduktan sonra %0,4 artışla 1,3880 olurken %0,4 yükselişle 0,7680’e ulaştı.

bu yıl %2,5 civarı kazanması ile Amerikan dolarındaki artışları yönlendiren, genişlemeci bir para politikası ile birleşen iyimser makro ekonomi verileri oldu. Analistler ABD büyümesi için tahminlerini revize ederek yükseltirken diğer ülkeler için tahminleri düşürme eğiliminde oldu.

Karışıma diğer bir ek de Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık teşvik planının geçişi oldu. Hafta sonu Senato’da geçtikten sonra bu hafta Temsilciler Meclisi’ne yol aldı ve artan enflasyonist baskı endişelerini yükseltti.

ING analistleri, “getirilerdeki artış, küresel piyasalarda bardağı taşıran son noktayı (Teknolojiden Finansallara doğru daha çok dönüş görüyoruz) tetiklemeye yetecek kadar yüksek olmasa da düşük getiri sağlayanlara – önce JPY, sonra CHF ve şimdi de EUR gibi görünüyor – karşı spekülatif dolar kısalarının yara almadığını görüyoruz” dedi.

10 yıllık Hazine getirisi, geçen hafta gördüğü %1,62 seviyesinin altında %1,55 civarında işlem görüyor ancak piyasa, Salı günü 3 yıllık senetlere ek olarak 120 milyar dolarlık 10 ve 30 yıllık Hazine ihalelerini sindirmek zorunda kalacağından bu hafta tekrar yükselebilir.

ING ekledi; bununla birlikte “biz bunu dolar rallisi için düzeltici olarak görüyoruz – ayı eğilimine dönüş olarak değil – ve %1-%2 artışın ardından duracağını düşünüyoruz.”

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir