Dolar düşüşte ancak getirilerin artmasıyla hala yüksek

Dolar düşüşte ancak getirilerin artmasıyla hala yüksek

Dolar düşüşte ancak getirilerin artmasıyla hala yüksek

Investing.com – Cuma günü dolar Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı ancak Fed’in güvercin duruşu sonrasında yüksek Hazine getirilerinin desteğiyle yüksek seviyelerde olmaya devam ediyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 düşüşle 91,710’a geriledi. Perşembe günü %0,5 yükselerek iki hafta içindeki en büyük artışını yaşadı.

%0,1 kayıpla 108,81’e geriledi. Japonya Bankası, 10 yıllık getiri için hedef bandını 5 puanlık örtük bir artışla genişletti. Banka yöneticisi Haruhiko Kuroda, politikayı sıkılaştıracağına dair iddiaları göz ardı etti.

İngiltere’nin aşılama kampanyasının yavaşlayacağına dair endişeler üzerine %0,3 düşüş yaşamış olan %0,2 artışla 1,3951’e yükseldi. İngiltere Bankası, Perşembe günkü toplantısında genişlemeci politika duruşunu korudu ve İngiltere’nin toparlanma görünümünün belirsiz olduğu konusunda uyardı.

Avrupa’nın büyük bölümünü üçüncü dalga Covid-19 salgınının vurması ile Perşembe günü %0,1 artışla 1,1930’a ulaşırken %0,1 yükselerek 0,7762’ye ulaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonda yakın vadeli bir artışın geçici olacağını söyleyerek Fed, ABD ekonomisi için yaklaşık 40 yılın en güçlü büyümesini öngörse de merkez bankasının agresif parasal teşvikini sürdüreceğini net bir şekilde belirtti.

Bu, 10 yıllık tahvil getirilerinin %1,75 üzerine çıkması ile sonuçlandı – Ocak 2020’den bu yana görülen en yüksek seviye.

Nordea analistleri, “Fed, enflasyonun hedefi aşmasına izin verileceğini ve sıkılaşma ile ilgili herhangi bir şeyi düşünmeden önce enflasyonu izlemeleri gerektiğini tekrarlayıp duruyor” dedi.

“Bizce bu, USD, tahvil getirileri ve enflasyon beklentilerinin ikinci çeyrekte artmaya devam etmesine olanak sunacak.”

Gelişmekte olan piyasalarda ise %0,3 düşüşle 74,115 oldu. Rusya Cuma günü yapılacak. Bankanın faizleri %4,25’te tutmaya devam etmesi bekleniyor ancak artan gıda fiyatları ve yaptırımlar yüzünden zayıflayan döviz, enflasyonda dört yılın en hızlı temposuyla artış yaşamasına yol açtığından merkez bankası üzerinde politikayı sıkılaştırması için baskı artıyor. Brezilya ve Türkiye ise faizleri beklentilerin üzerinde artırdı.

%0,4 düşüşle 7,2904 oldu. Yani lira, bu hafta dolar karşısında %3,5 kazanç elde etmiş oldu.

ING analistleri, “Türkiye’nin merkez bankası, yüksek enflasyon risklerine ek olarak küresel risk iştahındaki bozulma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi ve zayıflayan lira üzerine politika faizinde 200 bp ile agresif bir düzenleme yaptı” dedi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir