Dolar düşüşte, ABD ekonomisi toparlandıkça eğilim artışı işaret ediyor

Dolar düşüşte, ABD ekonomisi toparlandıkça eğilim artışı işaret ediyor

Dolar düşüşte, ABD ekonomisi toparlandıkça eğilim artışı işaret ediyor

Investing.com – Dolar Çarşamba günü düşüş yaşadı. Tahvil getirileri yüksek seviyelerden çekilse de mali teşvik ve agresif aşı dağıtımının ABD’de güçlü bir ekonomik toparlanmaya yol açacağı düşünüldüğünden hala talep görüyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 93,240 oldu.

%0,4 artarak 110,74, %0,1 artışla 1,1726 oldu. İngiltere GSYH’si, %1,0 büyüme tahminlerine kıyasla Ekim-Aralık arasında bir önceki üç aya göre %1,3 yükseldikten sonra %0,1 kazanarak 1,3746’ya ulaştı. %0,2 yükselişle 0,7610’a ulaştı.

ABD getirilerinin yeni yükseklerde tutunmakta zorluk yaşamasıyla dolar zayıfladı. Salı günü %1,78’e yükselen %1,72 üzerinde işlem görüyor.

Bununla birlikte getirilerdeki bu düşüş, kâr realizasyonu dönemi olabilir çünkü veriler, ABD ekonomisinin temelde güçlendiğine işaret etmeye devam etti.

Salı günü yayınlanan endeksi, Mart ayında 109,7 olarak salgın başından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı ve bu artan güvenin, verileri de dahil Mart ayı ABD istihdam raporunda da görülmesi bekleniyor.

Bu veriler öncesinde Mart ayı verileri yayınlanacak.

Yönetim direktörü Kristalina Georgieva’ya göre ABD ekonomisinin bu gücü, IMF’nin gelecek hafta küresel ekonomik büyüme tahminlerini yükseltecek olmasının nedenlerinden biri. Ocak projeksiyonları %5,5 yönünde.

Bununla birlikte ING analistleri, “haftanın kilit olayı, Başkan Biden’in Çarşamba günü ekonomik toparlanmada ABD’nin istisnailiğini güçlendiren büyük yeni bir mali hamle ile (bazı medya raporları, teşvikin 4 trilyon dolar kadar olabileceğini söylüyor) altyapı planlarını anlatacağı konuşma olacak” dedi.

Öte yandan %0,2 düşüşle 6,5577 oldu. Çin’in Mart ayı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), Şubat ayındaki 50,6 okumaya kıyasla 51,9 puanda geldi. PMI ise 56,6 puan ile Şubat ayındaki 51,4 puanı geçti.

Caixin imalat ve hizmet PMI’ları, ilerleyen günlerde açıklanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir