Dolar düştü ancak hala birçok ayın yüksek seviyesine yakın

Dolar düştü ancak hala birçok ayın yüksek seviyesine yakın

Dolar düştü ancak hala birçok ayın yüksek seviyesine yakın

Investing.com – Cuma günü dolar Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı ancak güçlü aşı dağıtımının yardımıyla ABD ekonomisinde toparlanma iyimserliği üzerine birçok ayın yüksek seviyesine yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 92,793 oldu ve dört ayın yükseği olan 92,868’in biraz altına indi.

%0,1 artışla Haziran’dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 109,25’e yakın olurken ikilisi, Şubat ayında perakende satışlarda görülen %2,1’lik ılımlı bir artışın ardından %0,1 artışla 1,3750’ye ulaştı. %0,5 yükselerek 0,7619’dan işlem gördü.

ABD ekonomisinin toparlanma gücüne dair son gösterge, Perşembe günü yayınlanan haftalık oldu. Veriler geçen hafta başvuru yapan kişi sayısının, önceki hafta görülen 781.000’den 684.000’e düştüğünü gösterdi.

Seansın ilerleyen saatlerinde Mart ayı için nihai okuması yayınlanacak ve teşvik çeklerinin ulaşması ve ülkenin yeniden açılmaya başlaması ile artış bekleniyor.

Şubat ayı ve de olduğu diğer veriler de paylaşılacak ve ABD ekonomisinin gücüne dair yeni ipuçları sağlayabilir.

Amerikan doları için olumlu olan diğer gelişme, ABD aşı programına güçlü bir başlangıç yapmak oldu.

Başkan Joe Biden, 42 günde 100 milyon doza ulaşarak hedefi planlanandan önce gerçekleştirmelerinden sonra Perşembe günü verdiği söz ile ABD’nin aşı dağıtım planını ikiye çıkaracağını söyledi.

%0,2 yükselişle 1,1878 oldu. Bölge liderleri durumu tartışmak üzere toplansa da Avrupa’da yeniden uygulanan koronavirüs karantinaları ve yavaş aşı temposu yüzünden tek döviz can çekişiyor.

İlgi Alman iş hissiyatı verilerinde olacak. 92,4 puandan 93,2’ye yükselmesi bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir