Dolar, ABD ekonomisinin üstün performansı ile kendi gücünü koruyor

Dolar, ABD ekonomisinin üstün performansı ile kendi gücünü koruyor

Dolar, ABD ekonomisinin üstün performansı ile kendi gücünü koruyor

Investing.com – Mali teşvik ve hızlanan aşı dağıtımının yardımıyla ABD ekonomisinin güçlü bir büyüme göstereceği beklentileri arasında dolar, Perşembe günü birçok ayın yükseği yakınında güçlü kalmayı başardı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 93,312 oldu. Öncesinde beş ayın yükseği 93,472’yi görmüştü.

%0,1 artışla 110,78 olurken %0,1 düşüşle 1,3759 ve %0,7 kayıpla 0,7544’ten işlem gördü.

ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü uzun zamandır beklenen ve 2 trilyon dolarlık altyapı planını açıkladı. Daha kısa süre önce 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketini onaylamıştı.

Tempolu aşı programı sayesinde ülkenin büyük kısmı yeniden açılırken ABD ekonomisi zaten güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor.

Çarşamba günkü ADP raporu, geçen ay 517.000 iş eklediğini gösterdi. Cuma günkü resmi için ise beklentiler, Mart ayında 650.000 iş artışı daha göstermesi yönünde.

Perşembe günü (ISM) anketinde, imalat aktivitesinde daha çok gelişme görülmesi bekleniyor.

ABD dolarındaki artan iyimserlik, özellikle Euro karşısında kendini gösterdi: %0,1 düşüşle 1,1723 oldu ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın Çarşamba günkü güvercin röportajı sonrası gördüğü beş ayın düşük seviyesi olan 1,170’ten pek uzaklaşmadı.

Avrupa’nın büyük bölümü, üçüncü virüs dalgası ile boğuşuyor. Bölgenin büyük kısmı kapanarak Almanya’nın Şubat ayında yıllık %0,9 düşüş yaşanmasına yol açtı.

ING analistleri, “ortam USD için açıkça destekleyici, özellikle Avrupa üçüncü virüs dalgası ile boğuşurken” dedi.

Ancak, ING ekledi, Avrupa’nın aşılama süreci tempo kazanırken 1,8 trilyon dolar vergi artırımına eşlik eden Amerikan altyapı harcamaları ile “ikinci çeyrekte USD artışı daha sınırlı olmalı ve Avrupalı dövizler nihayetinde bir nebze geri çekilebilir.”

Öte yandan %0,3 yükselişle 6,5715 oldu. Çin’in okuması, Mart ayı için 2020 Nisan ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 50,6 puanlık bir okuma ve 50,9 olan Şubat ayına göre düşüş gösterdi.

Bu bulgular, Çarşamba günü paylaşılan ve imalat aktivitesinin daha güçlü bir tempo ile büyüdüğünü gösteren resmi bir ankettekiler ile çelişiyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir