Dolar, 3 Yıllık tahvil ihalesi sonrasında getirilerin stabilize olması ile yükseliyor

Dolar, 3 Yıllık tahvil ihalesi sonrasında getirilerin stabilize olması ile yükseliyor

Dolar, 3 Yıllık tahvil ihalesi sonrasında getirilerin stabilize olması ile yükseliyor

Investing.com – Çarşamba günü dolar, ABD Hazine getirilerinin bir yılın yüksek seviyelerinden düşmesini takiben stabil hale gelmesi sayesinde Avrupa ticaretinde yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , Salı günü üç buçuk ayın yüksek seviyesi 92,506 puandan düşüş yaşadıktan sonra %0,2 artışla 92,155 oldu.

Salı günü üç buçuk ayın düşük seviyesi olan 1,1835 dolardan yükselmesinin ardından %0,1 düşüşle 1,1881’e geriledi. %0,3 artışla 108,83 olurken %0,2 kayıpla 1,3871’e düştü. %0,3 kayıpla 0,7690’dan işlem gördü.

Amerikan doları son haftalarda Hazine getirilerinde yaşanan artışı yakından takip etti. Daha yüksek getiriler, genel yatırımcı güvenini sarstığı kadar en güvenli varlıklara olan talebi artırarak dövize yönelime neden oldu.

, bir yılın yükseği olan %1,6250’den düşüş yaşadığı üç günün ardından Çarşamba günü %1,54 civarında stabilize oldu.

Bu sakinliğe destek olan diğer şey, 58 milyar dolarlık 3 yıllık ABD tahvilleri için Salı günü yapılan başarılı bir ihale oldu. Şubat sonunda yedi yıllık senetlerin ihalesindeki zayıf talep, daha yüksek verim eğiliminin başlamasına yardımcı oldu.

Yatırımcılar şimdi Çarşamba günü yapılacak olan 10 yıllık senetlerdeki 38 milyar dolarlık ihalenin de başarılı bir şekilde karşılanıp karşılanmayacağını görmek için bekliyor. Ve önümüzdeki aylarda Başkan Joe Biden’in 1.9 trilyon dolarlık mali paketini finanse etmek için bunlardan çok daha fazlası olacak.

Çarşamba günkü veri takviminde, TÜFE ile beraber Şubat ayı ABD enflasyon verileri var. TÜFE’nin ay bazında %0,4, yıl bazında %1,7 artış göstermiş olması bekleniyor.

Enflasyon demişken; Şubat ayında Norveç’te %3,3 artarken çekirdek enflasyon, yıl bazında merkez bankasının tahmini üzerinde %2,7’de kaldı.

%0,2 artışla 12 ayın düşük seviyesi olan 10,0897’den işlem gördü ve %0,3 artarak 2 yılın düşük seviyesi yakınında 8,4932’den alıcılandı.

Nordea Bank analistleri, “çekirdek enflasyon şu an Norges Bank için en önemli şey değil, reel ekonomideki gelişmeler daha çok şey ifade ediyor ancak genel olarak bu rakamlar, Mart ayında biraz daha yüksek bir faiz patikası yönünde hareket ediyor” dedi.

Çin’de 6,5073’e yükseldi. Şubat ayı okuması ay bazında %0,6 yükselirken yıl bazında %0,2 küçüldü. Şubat ayı oranı yıllık bazda %1,7 büyüdü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir