Dolar, 2021 için risk iştahının artması ile daha da geriledi

Dolar, 2021 için risk iştahının artması ile daha da geriledi

Dolar, 2021 için risk iştahının artması ile daha da geriledi

Investing.com – Piyasa katılımcıları kendilerini 2021 yılındaki güçlü bir ekonomik toparlanmaya göre ayarlamaya devam ederken dolar Salı günü daha da geriledi. Yüksek getiri sağlayan dövizler ile gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin, Amerikan dolarına göre daha çok kazanması bekleniyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 düşüşle 90,002 oldu ve Aralık başında gördüğü 32 ayın düşük seviyesinin zar zor üzerinde kaldı.

Türk , Rus ve Hindistan rupisi %0,2 üzerinde artış yaşarken dolar, gelişmekte olan tüm dövizler karşısında geriledi. Hindistan Merkez Bankası’nın %4 enflasyon hedefini tekrar tasdik etmesi yaradı. Enflasyonun halihazırda %7’ye yakın seyrettiği düşünüldüğünde bu hedef merkez bankasından gelecek herhangi bir genişleme hamlesini sınırlayacak gibi görünüyor.

Başkan Donald Trump’ın yeni ABD koronavirüs teşvik paketi uyarınca hanehalklarına yapılacak doğrudan ödemeleri, başta öngörülen 600 dolardan 2.000 dolara çıkarma girişiminin, Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması ile genel risk desteklendi. Salı günü toplanacak olan Senato’nun tedbiri oylamak için plan yapıp yapmayacağı henüz net değil. Senato’da çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, genel olarak yüksek ödemelere itiraz etmiştir ancak hanehalkı harcaması için kısa vadeli daha etkin destek sunacak bir teşvik ile ilerleyen iki cephenin baskısı altında.

Bir yandan Vermont Senatörü Bernie Sanders, daha yüksek teşvik çekleriyle ilgili oylama için meclis zaman yaratmadığı takdirde Trump’ın savunma harcamasına ilişkin ayrı bir tasarıyı veto etme kararını tersine çevirmek için planlanan bir oylamayı engellemekle tehdit ediyor. Diğer yandan GOP, 5 Ocak’ta Georgia’da önemli iki seçim turu ile karşı karşıya – önümüzdeki iki yıl için Senato’nun kontrolünün kimde olacağına karar verilecek. Bazıları, ödemeleri artırmaya karşı çıkmanın, seçimlerde onların aleyhine işleyerek Kongre’de Demokrat Parti’ye tam kontrol verebileceğinden korktuklarının sinyalini verdi bile.

AB elçilikleri Noel öncesinde iki tarafın yaptığı bir serbest ticaret anlaşmasını onayladığı için sterlin de Euro da kazandı. Salı günü AB üyesi devletlerin resmi onayı için yol yapılmış oldu. %0,5 artışla 1,3512 dolar oldu ve Pazartesi yaşadığı kayıpları telafi etti. ise 32 ayın yeni yükseği yolunda ilerleyerek 1,2252 dolara ulaştı.

HSBC analistleri müşterilere yazılan bir notta, “2020’de GBP’deki ralli, döviz piyasalarının anlaşma olasılığını daha yüksek gördüğünü ortaya koysa da bunun onaylanışı, döviz piyasalarının ‘anlaşmasız’ bir sonuç olasılığı ne kadar ılımlı olursa olsun bunu fiyatlamasına imkan sağlıyor” dedi. “Bizce bu duyuru, GBP’yi kısa vadede yüksek tutmalı ancak anlaşmanın büyük oranda fiyatlanmış olduğu düşünülürse daha fazla artış muhtemelen sınırlı olacak.”

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir