Demokratlar Trump’ın azil sürecinin başlaması için çalışmalara devam ediyor

Demokratlar Trump’ın azil sürecinin başlaması için çalışmalara devam ediyor

Demokratlar Trump’ın azil sürecinin başlaması için çalışmalara devam ediyor

David Morgan / Richard Cowan

WASHINGTON, 12 Ocak (Reuters) – Demokratlar, ABD Başkanı Donald Trump’a başkanlık süresinin dolmasına günler kala görevi bırakması için son bir şans daha verecekler. Aksi takdirde 6 Ocak’ta destekçilerinin Kongre binasını basması nedeniyle Trump’a yönelik azil süreci ikinci defa başlatılacak.

Trump böylece başkanlık süresi boyunca ikinci defa bu süreçle karşı karşıya ilk ABD başkanı olacak.

Trump istifa etmez ya da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, anayasa maddesini uygulayarak Trump’ın görevden alınmasını talep etmezse Demokratların çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi yarın en kısa zamanda görevi kötüye kullanma suçlamasıyla oylama yapmayı ve azil sürecini başlatmayı planlıyor. Meclisi, Cumhuriyetçi Partili Pence’i görevi kötüye kullanan başkanların görevi bırakmadığı takdirde kabinede çoğunluk oyuyla yetkilerinin elinden alınmasına izin veren anayasa maddesini uygulaması için göreve çağıracak tasarıyı bugün oylayacak. Söz konusu madde ABD tarihinde daha önce hiç uygulandı.

Oylamanın ardından Pence bir gün içerisinde eyleme geçmezse Temsilciler Meclisi azil sürecini başlatacak. Danışmanları ise Pence’in Trump’ı görevden alma teklifine karşı olduğunu ifade ediyorlar.

Kongre binasına yapılan ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın Trump ve Pence arasında büyük bir ayrılığın yaşanmasına neden oldu. Olaydan beri birbirleriyle konuşmayan Trump ve Pence ancak dün görüştü. Bir üst düzey yetkili ikilinin Kongre baskını hakkında konuştukları bilgisini verdi.

Azil sürecinin başlatılması Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan Senato’da yargılamaya gidilmesi anlamına geliyor. Senato ise şu anda tatilde ve Senato’nun Biden’ın yemin töreninden bir gün önce 19 Ocak’a kadar toplanması beklenmiyor.

Senato’nun Trump aleyhine hüküm verebilmesi için üçte ikisi çoğunluk gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için de en az 17 Cumhuriyetçinin Trump aleyhine oy vermesine ihtiyaç var.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Tom Reed ise New York Times gazetesinde yayımlanan yazısında kendisinin ve Temsilciler Meclisi’ndeki mevkidaşlarının “aceleye getirilmiş, bölücü” bir azil süreci yerine Trump’a karşı bugün bir kınama kararı alınması tasarısını sunacaklarını belirtti. ilişkin kaynaklara göre Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise, dün gerçekleştirdiği telekonferansta Demokrat üyelere sadece kınamada bulunmaları halinde “sorumluluklarından feragat etmiş” olacaklarını söyledi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir