Deliveroo hisseleri, piyasaya çıkışı ile alt üst oldu

Deliveroo hisseleri, piyasaya çıkışı ile alt üst oldu

Deliveroo hisseleri, piyasaya çıkışı ile alt üst oldu

Investing.com – Deliveroo Londra Borsası’nda halka arz olduktan sonra alt üst oldu. Avrupa’da bu yıl şimdiye kadar en büyük ilk halka arz (IPO), yönetişim ve kârlılık endişeleri ile gölgede kaldı.

Deliveroo, IPO fiyatının %22 altında 305 penide işlem gördü. Bir grup üst düzey İngiliz kurumun yatırım yapmayı seçmemesinden sonra hisse senetleri pazarlama aralığının dip seviyesinde, 390 penide fiyatlandı.

Kısa süre önce bir Yargıtay kararı ile Uber (NYSE:), sürücülerine çalışan muamelesi yapmak zorunda kaldı ve bu durum, Deliveroo’nun kârlılık yoluna şüphe düşürdü. Çünkü onun da düşük ücretli sözleşmeli sürücü ve binicilere bağlı olduğu düşünülüyor.

IPO fiyatı ile Deliveroo’nun değeri 7,6 milyar sterlin (10,5 milyar dolar). Dolayısıyla %30’luk ilk düşüş le değerinin 2 milyar sterlinden fazlası silindi.

İşgücü regülasyon riski dışında şirketin iki sınıflı hisse yapısı da endişe yaratıyor. Bu sistemle kurucu Will Shu, mevcut hisselerin %10’undan azına sahip olmasına rağmen şirketin çoğunluk kontrolüne sahip oluyor. ABD’de bu model yaygın ve pek çok teknoloji firmasını, kurucuları dış hissedarlardan gelen kısa vadeli baskılara maruz kalmadan halka açılmaya teşvik ediyor. eleştirmenler bunun “temel kişi riskini” artırdığını söylerken halka arzdan kaçan kurumsal yatırımcılar, sürdürülebilir yatırım fonları (ESG) ile ilgili endişeleri giderme konusunda yönetim üzerindeki etkinin ölçeğini azalttığını söyledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir